Akcja ratunkowa w Krynicy Morskiej. Pod wodą znalazł się 13-letni chłopiec

2023-06-29 13:59:21(ost. akt: 2023-07-02 05:39:08)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PSP NGD

W czwartek 29 czerwca przed godz.14.00 służby poinformowały o 13-letnim chłopcu, który zniknął pod wodą. Do akcji ratunkowej w Krynicy Morskiej zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Elbląga.
W czwartek 29 czerwca o godzinie 13:25 dyżurny nowodworskiej policji otrzymał zgłoszenie, że za miejscowością Krynica Morska pod wodą zniknął 13-letni chłopiec mieszkaniec województwa mazowieckiego, który przebywał wraz z rodzicami na plaży. Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci oraz służby ratunkowe, które prowadziły intensywne poszukiwania. Po godzinie został wyciągnięty z wody przez turystę zaangażowanego w poszukiwania. Na miejscu trwały czynności reanimacyjne. Chłopiec w stanie ciężkim został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku. Do zdarzenia doszło na niestrzeżonej plaży.
Fot. PSP NGD


Tragiczna niedziela na Mierzei

Przypomnijmy, że w niedzielę 25 czerwca po godzinie 14 Komenda Powiatowa Policji w Nowym Dworze Gdańskim otrzymała informację o 37-latku, który zniknął pod wodą.

Do miejscowości Jantar przybyli policjanci i służby ratunkowe, po ponad godzinnych poszukiwaniach z morza wyłowiono poszukiwanego 37-latka. Niestety mimo akcji reanimacyjnej, mężczyzna zmarł.

— Jak się okazało, mimo kilku ostrzeżeń ratowników WOPR mężczyzna ignorował ich uwagi i wychodził poza boje, gdzie stracił grunt pod nogami, a bardzo silne prądy i brak umiejętności pływania nie pozwoliły mu wrócić o własnych siłach na brzeg. Do zdarzenia doszło już na fragmencie niestrzeżonego kąpieliska. Na miejscu służby ratunkowe prowadziły intensywne poszukiwania mężczyzny. Niestety po ponad godzinie z morza został wyłowiony 37-letni mężczyzna, mieszkaniec województwa łódzkiego. Na miejscu trwała reanimacja mężczyzny, która nie przyniosła skutku — przekazała nowodworska policja.

Funkcjonariusze apelują: — Woda może być śmiertelnym zagrożeniem, zwłaszcza jeżeli korzystamy z niej w sposób nieodpowiedzialny. Najczęstszą przyczyną utonięć w naszym kraju jest brawura, przecenianie swoich możliwości, kąpiel w miejscach zabronionych oraz kąpiel po spożyciu alkoholu.

Bezpieczne wakacje nad wodą. Zasady, o których musisz pamiętać:

1. Kąp się tylko w miejscach strzeżonych, nie wchodź do wody tam, gdzie jest to zabronione.
2. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Jeżeli wchodzisz do wody z dzieckiem, upewnij się, że ma na sobie kamizelkę ratunkową lub specjalne rękawki.
3. Nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu.
4. Przed wejściem do wody unikaj spożywania obfitych posiłków. Nie wchodź do wody zaraz po jedzeniu, przed kąpielą najlepiej zaczekać 30 minut.
5. Nie wchodź do wody po dłuższym pobycie na słońcu, zmocz ciało stopniowo, by uniknąć szoku termicznego.
6. Skoki "na główkę" ćwicz tylko na basenie, nigdy nie masz pewności co do dna naturalnego zbiornika, lepiej nie ryzykować.
7. Stosuj się do poleceń ratowników, przestrzegaj regulaminu kąpieliska.
8. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich, wybierając się w dłuższą trasę, upewnij się, że jesteś odpowiednio przygotowany, uprzedź bliskich, płyń w towarzystwie, lub skorzystaj z asekuracji.
9. Zwracaj uwagę na osobowy wokół ciebie, może się okazać, że ktoś potrzebuje pomocy. Pomóż w granicach własnych możliwości, a jeżeli nie czujesz się na siłach, zgłoś zdarzenie innym osobom i ratownikom.
10. Wypływasz rowerem wodnym, łodzią lub korzystasz z innego sprzętu? Bez względu na swoje umiejętności, nie zapominaj o kamizelce ratunkowej.
11. Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
12. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub tam, gdzie występują zawirowania wody lub zimne prądy.
13. Dmuchany materac nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
14. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.