W niedzielę w pomorskich jeziorach utonęło dwóch młodych mężczyzn. Policja ostrzega: Woda może być śmiertelnym zagrożeniem

2023-07-10 06:42:58(ost. akt: 2023-07-10 07:52:27)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: gov

Tylko w minioną niedzielę doszło do tragicznych zdarzeń. Dwóch mężczyzn utonęło w pomorskich jeziorach. Mimo reanimacji 19- i 27-latka nie udało się uratować.
– W niedzielę ok. godz. 18:30 otrzymaliśmy zgłoszenie o trwającej akcji ratowniczej nad Jeziorem Gałęźnym w powiecie kościerskim. Z wody przez strażaków został wyciągnięty 19-letni mężczyzna, którego mimo długiej reanimacji nie udało się uratować – przekazała rzeczniczka KWP w Gdańsku podkom. Karina Kamińska.

– Ze wstępnych informacji zebranych przez policjantów wynika, że młody mężczyzna kąpał się poza wyznaczonym kąpieliskiem, a przed wejściem do wody pił alkohol – podała.

W tym samym czasie służby otrzymały również zgłoszenie o 27-latku, który zniknął pod wodą w Jeziorze Sumino (pow. kartuskim). Ratownicy wyciągnęli mężczyznę na brzeg, ale mimo reanimacji nie udało się go uratować.

Funkcjonariuszka zaznaczyła, że w obu miejscach pracowali policjanci pod nadzorem prokuratora i biegłego lekarza.

Według policyjnych statystyk od początku czerwca do 8 lipca w Polsce utonęły 63 osoby.


(PAP)

Bezpieczny wypoczynek nad wodą. Zasady, o których musisz pamiętać


— Woda może być śmiertelnym zagrożeniem, zwłaszcza jeżeli korzystamy z niej w sposób nieodpowiedzialny. Najczęstszą przyczyną utonięć w naszym kraju jest brawura, przecenianie swoich możliwości, kąpiel w miejscach zabronionych oraz kąpiel po spożyciu alkoholu — informuje policja.

Bezpieczeństwo nad wodą podczas wakacji jest kluczowe dla ochrony życia i zdrowia. Przestrzeganie zasad minimalizuje ryzyko utonięć i wypadków. O czym warto pamiętać? Przypominamy najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa nad wodą.

1. Kąp się tylko w miejscach strzeżonych, nie wchodź do wody tam, gdzie jest to zabronione.

2. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Jeżeli wchodzisz do wody z dzieckiem, upewnij się, że ma na sobie kamizelkę ratunkową lub specjalne rękawki.

3. Nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu.

4. Przed wejściem do wody unikaj spożywania obfitych posiłków. Nie wchodź do wody zaraz po jedzeniu, przed kąpielą najlepiej zaczekać 30 minut.

5. Nie wchodź do wody po dłuższym pobycie na słońcu, zmocz ciało stopniowo, by uniknąć szoku termicznego.

6. Skoki "na główkę" ćwicz tylko na basenie, nigdy nie masz pewności co do dna naturalnego zbiornika, lepiej nie ryzykować.

7. Stosuj się do poleceń ratowników, przestrzegaj regulaminu kąpieliska.

8. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich, wybierając się w dłuższą trasę, upewnij się, że jesteś odpowiednio przygotowany, uprzedź bliskich, płyń w towarzystwie, lub skorzystaj z asekuracji.

9. Zwracaj uwagę na osobowy wokół ciebie, może się okazać, że ktoś potrzebuje pomocy. Pomóż w granicach własnych możliwości, a jeżeli nie czujesz się na siłach, zgłoś zdarzenie innym osobom i ratownikom.

10. Wypływasz rowerem wodnym, łodzią lub korzystasz z innego sprzętu? Bez względu na swoje umiejętności, nie zapominaj o kamizelce ratunkowej.

11. Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.

12. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub tam, gdzie występują zawirowania wody lub zimne prądy.

13. Dmuchany materac nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

14. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.