Wyburzą pawilony i co dalej? Jaka przyszłość czeka miasteczko handlowe przy czołgu?

2023-07-28 08:29:13(ost. akt: 2023-07-28 08:43:33)
Elbląski ratusz przekazuje, że pomimo iż miasteczko handlowe działa tu już od 27 lat, to zagospodarowanie terenu związane z funkcją handlową należy traktować jako tymczasowe

Elbląski ratusz przekazuje, że pomimo iż miasteczko handlowe działa tu już od 27 lat, to zagospodarowanie terenu związane z funkcją handlową należy traktować jako tymczasowe

Autor zdjęcia: EG

Co dalej z miasteczkiem handlowym przy czołgu? Dziś działalność gospodarcza prowadzona jest już jedynie w kilku boksach. Nieoficjalnie mówi się, że w przyszłości powstanie tu osiedle mieszkaniowe. Miasto zaprzecza. Nie wiadomo jednak, jak zagospodarowane zostanie miejsce po wyburzonych pawilonach.
Niezmiennie od kilku lat kolejni przedsiębiorcy prowadzący działalność w boksach znajdujących się przy Armii Krajowej zamykają je. Miasteczko handlowe przy czołgu postało w latach 90. Przegrało nie tylko ze względu na powstające duże sieci handlowe, ale i lokalizację, która po remoncie alei Armii Krajowej jest już dla klientów „nie po drodze”. Drobni przedsiębiorcy przy ogromnych kosztach swoich działalności nie mogą konkurować w kwestii cen z supermarketami. A klient często idzie i kupuje tam, gdzie jest po prostu taniej. Często też wybiera miejsce, w którym bez zbędnego chodzenia zaopatrzy się we wszystkie potrzebne rzeczy. Tego w miasteczku koło czołgu nie można już zrobić. Problemem jest też brak dostatecznej ilości miejsc parkingowych w tym miejscu. Klienci są coraz bardziej wygodni, nie chcą tracić czasu na szukanie miejsca do parkowania, wolą pojechać tam, gdzie nie ma z tym kłopotu.

Przetrwali tylko najwytrwalsi

Działka, na której znajdują się pawilony handlowe, należy do ZBK. Według ich ewidencji obecnie tylko w 28 spośród 87 pawilonów prowadzona jest działalność gospodarcza. Choć według naszych informacji faktycznie funkcjonujących boksów jest znacznie mniej.

Naliczyliśmy dziesięć pawilonów, w których rzeczywiście prowadzona jest działalność gospodarcza. W miasteczku handlowym koło czołgu swoje usługi wciąż świadczy krawiec i szewc. Jest tu też punkt prasowy, sklepy z bielizną, odzieżą, chemią z Niemiec, wędlinami, warzywami i owocami. W jednym z pawilonów kupimy też papierosy, a w innym uszczelki. I na tym koniec.

Przed laty, wybierając się na zakupy w to miejsce, można było zaopatrzyć się w wiele artykułów. Dziś miasteczko handlowe stało się niemal miasteczkiem widmo. I nie ma już chyba nadziei na ożywienia tego miejsca.

Od jednego z przedsiębiorców prowadzących działalność handlową dowiedzieliśmy się, że planuje się wyburzyć część pawilonów, aby w przyszłości powstał tu budynek mieszkalny. Jednak teren, na którym posadowione są nieużytkowane pawilony, przeznaczony jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obszaru Śródmieście – Północ w Elblągu pod teren zieleni publicznej urządzonej...

Dziennik Elbląski zawsze pod ręką!





Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym weekendowym wydaniu Dziennika Elbląskiego, które ukazuje się w tradycyjnej papierowej wersji i dostępne jest w każdy piątek i sobotę (oraz niedziele handlowe) w stacjonarnych punktach sprzedaży takich jak kioski, placówki pocztowe, stacje Orlen, salony prasowe itp.

Nie wiesz, gdzie kupić Dziennik Elbląski? W Twojej okolicy brakuje naszej gazety? Poinformuj nas o tym, pisząc na adres gazeta@dziennikelblaski.pl lub na FACEBOOK: DZIENNIK ELBLĄSKI.

Dziennik Elbląski znajdziesz też w wersji elektronicznej, bez wychodzenia z domu. Czekamy codziennie na www.kupgazete.pl

Zabrakło Dziennika? Daj nam znać! Kontakt


Jeżeli w Twojej okolicy brakuje Dziennika Elbląskiego, poinformuj nas o tym, pisząc na adres gazeta@dziennikelblaski.pl.