Wszystko o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych

2023-07-31 12:57:49(ost. akt: 2023-07-31 12:58:20)
Jeśli posiadasz auto, Twoim obowiązkiem jest wykupienie ochrony OC raz do roku. Czy wiesz na czym polega ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych? Co gwarantuje polisa i w jakich przypadkach poszkodowany otrzyma zadośćuczynienie? Te i wiele innych informacji znajdziesz w artykule poniżej.
Czego jeszcze nie wiesz o ubezpieczeniu OC pojazdu?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych to obowiązkowa forma ochrony. Podlega jej pojazd, nie właściciel. Każde towarzystwo oferuje ten sam zakres, ponieważ reguluje go Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Posiada określone sumy gwarancyjne, które wynoszą 5 210 000 euro w przypadku szkód osobowych i 1 050 000 euro na szkody w mieniu. Jeśli koszty odszkodowania okażą się wyższe, sprawca jest zobowiązany do pokrycia tej różnicy z własnej kieszeni.

OC jest zabezpieczeniem dla ubezpieczonego i poszkodowanego. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli spowodowałeś wypadek, w którym np. zniszczyłeś inny pojazd, a jego kierowca doznał uszczerbku na zdrowiu, towarzystwo wypłaci pokrzywdzonemu odszkodowanie osobowe i z tytułu uszkodzenia mienia. Wówczas nie jesteś obciążony żadnymi kosztami, a osoba, która brała udział w wypadku może dokonać naprawy swojego pojazdu.

Pieczę nad ubezpieczeniem OC trzyma Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, że jeśli sprawca wypadku nie posiada aktywnej polisy, poszkodowany otrzyma pełne zadośćuczynienie od UFG. 

Standardowa polisa OC jest ważna przez 12 miesięcy. Dostępne są także ubezpieczenia krótkoterminowe, z których można korzystać tylko w określonych przypadkach.

W zapoznaniu się z zagadnieniem ubezpieczenia OC pomoże Ci również poradnik dostępny na https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/

Co gwarantuje ochrona OC?

Wiesz już, że ubezpieczenie OC obejmuje dość szeroki zakres i posiada spore sumy gwarancyjne. Co tak naprawdę uwzględnia ochrona tego rodzaju? Przede wszystkim bezpieczeństwo i zabezpieczenie Twojego budżetu. Jeśli spowodujesz wypadek, nie jesteś zobowiązany do pokrycia kosztów odszkodowania na rzecz osoby trzeciej. Zadośćuczynienie wypłaca towarzystwo. Musisz się liczyć jednak z tym, że każda szkoda wpływa na Twoją historię ubezpieczenia i zniżki. Nie zdziw się zatem, jeśli po spowodowaniu nawet niewielkiej kolizji składka na kolejny okres będzie wyższa.

Ubezpieczenie OC gwarantuje wypłatę odszkodowania pokrzywdzonemu, jeśli:

• uszkodzisz jego pojazd,
• na czas naprawy pojazdu wynajmie on pojazd zastępczy,
• w wyniku obrażeń konieczna będzie jego rehabilitacja i zakup odpowiednich leków,
• uszkodzisz jego sprzęt elektroniczny,
• w wyniku wypadku utraci on swoje dochody.

Zapomniałeś o kończącej się polisie? Tylko za jeden dzień zwłoki grozi Ci kara w wysokości aż 1440 zł! 

Ze względu na to, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, bardzo istotna jest jego ciągłość. To, czy Twoja polisa jest ważna możesz sprawdzić na stronie UFG lub za pomocą serwisu HistoriaPojazdu.gov.pl. Jeśli okaże się, że nie posiadasz aktywnej ochrony, wykup ją jak najszybciej, np. poprzez porównywarkę OC. Pozwoli Ci to na uzyskanie propozycji od kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Nawet jeden dzień przerwy może narazić Cię na karę nałożoną przez UFG. 

Dodatkowo, jeśli zostaniesz poddany kontroli drogowej policji, a nie posiadasz aktywnej polisy, otrzymasz mandat w wysokości 50 zł. Kary od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego są niestety dużo wyższe.


Jeśli chcesz zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, musisz złożyć wypowiedzenie umowy OC. Istotne jest również to, że nie każda polisa wznawia się automatycznie. Musisz o tym pamiętać. W ten sposób możesz nieświadomie spowodować przerwę w swojej ochronie. Umowa przedłuża się, jeśli nie składasz wypowiedzenia z zawartej na siebie polisy całorocznej. 

Do wygaśnięcia umowy z ostatnim dniem okresu jej obowiązywania, jeśli nie złożysz wypowiedzenia, może dojść, gdy:

• kupujesz lub przejmujesz auto poprzez darowiznę z aktywną polisą po poprzednim właścicielu,
• posiadasz umowę krótkoterminową,
• wziąłeś polisę na raty i spóźniłeś się lub nie opłaciłeś którejś z nich.