W obiektywie: Sierpień w Stegnie. Dziennik Elbląski rozdaje prenumeraty za zdjęcia!
2023-08-08 17:24:47(ost. akt: 2023-08-08 13:46:17)
Stegna to niewielka wieś położona na Żuławach Wiślanych, w powiecie nowodworskim. Stegna jest atrakcyjnym miejscem zarówno dla turystów, jak i dla osób szukających ciszy i spokoju w urokliwym otoczeniu pięknej przyrody.
Stegna to miejscowość oddalona o około 40 km od Elbląga. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie elbląskim, dziś znajduje się na terytorium województwa pomorskiego.
Jak podają źródła, we wczesnym średniowieczu w rejonie Stegny przebiegał szlak handlowy w kierunku Królewca. Pierwsza wzmianka o Stegnie pochodzi z roku 1432 roku, na jej dzisiejszym terenie znajdowały się kiedyś dwie osady — jedna nad brzegiem morza, druga w okolicach kościoła. Steegen, której niemieckojęzyczna nazwa pochodzi od stogu siana, była siedliskiem rybaków. Natomiast w Kobblegrube (nazwa wywodząca się od stadniny zajmującej się hodowlą klaczy), znajdował się kościół.
Pod koniec wojny trzynastoletniej, w 1465 r. przebywały w Stegnie delegacje polska i krzyżacka, które omawiały warunki II pokoju toruńskiego. Po I rozbiorze Polski Stegna została zaanektowana przez Prusy.
W latach 1773-1918 Stegna podlegała administracji zaboru pruskiego, w 1919 r. znalazła się na terenie Wolnego Miasta Gdańska. 1 września 1939 r. została włączona do niemieckiej III Rzeszy. Wiosną 1945 r. Stegna znalazła się ponownie w Polsce.
Zabytki w Stegnie:
• Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa — zbudowany w latach 1681-1683 na fundamentach jeszcze starszego gotyckiego kościoła,
• plebania z pierwszej połowy XIX wieku, ul. Gdańska 1,
• dom z drugiej połowy XIX wieku, ul. Gdańska 66,
• zabudowa zagrody z 1801 roku, ul. Cisewo 6.
• Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa — zbudowany w latach 1681-1683 na fundamentach jeszcze starszego gotyckiego kościoła,
• plebania z pierwszej połowy XIX wieku, ul. Gdańska 1,
• dom z drugiej połowy XIX wieku, ul. Gdańska 66,
• zabudowa zagrody z 1801 roku, ul. Cisewo 6.
Prenumerata za zdjęcie
Możecie zdobyć darmową prenumeratę elektronicznego Dziennika Elbląskiego, biorąc udział w naszej akcji "Prenumerata za zdjęcie". Spacerujesz, obserwujesz, podziwiasz? Łap za telefon i rób zdjęcie tego, co Cię zachwyci! Czekamy na zdjęcia z Elbląga i okolic — ciekawej architektury, portretów natury, obrazków prezentujących miejskie życie. A może masz w swoich archiwach zdjęcia dawnego Elbląga? Podziel się z nami! Odwdzięczymy się darmową trzymiesięczną prenumeratą elektronicznego wydania Dziennika Elbląskiego lub ciekawą książką! Zapraszamy do przysyłania zdjęć na adres gazeta@dziennikelblaski.pl, w tytule wiadomości napiszcie "Prenumerata za zdjęcie", a w treści podajcie autora i podpis fotki.
Zmieniamy się dla Was! Dziennik Elbląski staje się tygodnikiem
Grono Czytelników i Czytelniczek Dziennika Elbląskiego stale rośnie, co stanowi dla nas wyjątkowy powód do dumy. Mamy dla Państwa dobrą wiadomość — papierowe wydanie Dziennika Elbląskiego staje się tygodnikiem! Nasza gazeta będzie dostępna w sprzedaży przez cały tydzień.
Dotychczas tradycyjne — papierowe wydanie Dziennika Elbląskiego mogliście nabyć Państwo wyłącznie w piątki, soboty i niedziele handlowe. Teraz wszystko się zmieni, a Dziennik Elbląski dostępny będzie w sprzedaży przez cały tydzień.
Listonosz dostarczy Dziennik Elbląski pod wskazany adres
Podpowiadamy, jak zamówić prenumeratę piątkowego wydania gazety, które pod wskazany adres dostarczy listonosz. Jak zamówić prenumeratę? Wystarczy odwiedzić najbliższą placówkę Poczty Polskiej i poinformować w okienku, że chcecie wykupić prenumeratę Dziennika Elbląskiego, podać okres, na jaki chcecie ją wykupić i uiścić opłatę. Od tej pory listonosz będzie regularnie dostarczał Wam Dziennik Elbląski pod wskazany na poczcie adres.
Zabrakło Dziennika? Daj nam znać!
Jeżeli w Twojej okolicy brakuje Dziennika Elbląskiego, poinformuj nas o tym, pisząc na adres gazeta@dziennikelblaski.pl, lub dzwoniąc, lub wysyłając SMS pod numer 505 766 681 lub 502 499 529.
Czytaj nas również w wersji elektronicznej
Dziennik Elbląski w tradycyjnej papierowej wersji nabyć można w salonach prasowych, kioskach, na pocztach i stacjach Orlen. Ale to nie wszystko. Po Dziennik Elbląski możecie Państwo sięgnąć również bez wychodzenia z domu, a to za sprawą elektronicznej wersji naszej gazety, która dostępna jest na stronie internetowej www.kupgazete.pl.
24 godziny i 7 dni w tygodniu czekamy również na Czytelników w naszym serwisie internetowym www.dziennikelblaski.pl — odwiedzając naszą stronę, możecie być Państwo pewni, że zawsze będziecie na bieżąco ze wszystkimi informacjami z Elbląga i okolic.
Opowiedzcie nam o sobie
Masz ciekawą pasję? Wyjątkowe zainteresowania? Działasz w kole gospodyń wiejskich? Jesteś strażakiem ochotnikiem i chcesz pokazać, co znaczy dla Ciebie służba w OSP? Zajmujesz się rękodziełem i tworzysz prawdziwe cuda? A może prowadzisz mały biznes i chciałbyś lub chciałabyś o nim opowiedzieć? Skontaktuj się z naszą Redakcją! Zależy nam na tym, by wspierać mieszkańców Elbląga i powiatu elbląskiego — jesteśmy dla Was i czekamy na kontakt pod numerami 505 766 681 i 502 499 529 — możecie pisać również wiadomości na naszą skrzynkę mailową gazeta@dziennikelblaski.pl.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez