Wyburzą pawilony i wybudują osiedle? Jaka przyszłość czeka miasteczko handlowe przy czołgu?
2023-08-16 08:50:42(ost. akt: 2023-08-16 08:53:01)
Co dalej z miasteczkiem handlowym przy czołgu? Dziś działalność gospodarcza prowadzona jest już jedynie w kilku boksach. Nieoficjalnie mówi się, że w przyszłości powstanie tu osiedle mieszkaniowe. Miasto zaprzecza. Nie wiadomo jednak, jak zagospodarowane zostanie miejsce po wyburzonych pawilonach.
Niezmiennie od kilku lat kolejni przedsiębiorcy prowadzący działalność w boksach znajdujących się przy Armii Krajowej zamykają je. Miasteczko handlowe przy czołgu postało w latach 90. Przegrało nie tylko ze względu na powstające duże sieci handlowe, ale i lokalizację, która po remoncie alei Armii Krajowej jest już dla klientów „nie po drodze”. Drobni przedsiębiorcy przy ogromnych kosztach swoich działalności nie mogą konkurować w kwestii cen z supermarketami. A klient często idzie i kupuje tam, gdzie jest po prostu taniej. Często też wybiera miejsce, w którym bez zbędnego chodzenia zaopatrzy się we wszystkie potrzebne rzeczy. Tego w miasteczku koło czołgu nie można już zrobić. Problemem jest też brak dostatecznej ilości miejsc parkingowych w tym miejscu. Klienci są coraz bardziej wygodni, nie chcą tracić czasu na szukanie miejsca do parkowania, wolą pojechać tam, gdzie nie ma z tym kłopotu.
Przetrwali tylko najwytrwalsi
Działka, na której znajdują się pawilony handlowe, należy do ZBK. Według ich ewidencji obecnie tylko w 28 spośród 87 pawilonów prowadzona jest działalność gospodarcza. Choć według naszych informacji faktycznie funkcjonujących boksów jest znacznie mniej. Naliczyliśmy dziesięć pawilonów, w których rzeczywiście prowadzona jest działalność gospodarcza.
W miasteczku handlowym koło czołgu swoje usługi wciąż świadczy krawiec i szewc. Jest tu też punkt prasowy, sklepy z bielizną, odzieżą, chemią z Niemiec, wędlinami, warzywami i owocami. W jednym z pawilonów kupimy też papierosy, a w innym uszczelki. I na tym koniec.
Przed laty, wybierając się na zakupy w to miejsce, można było zaopatrzyć się w wiele artykułów. Dziś miasteczko handlowe stało się niemal miasteczkiem widmo. I nie ma już chyba nadziei na ożywienia tego miejsca.
— Podejmowane próby wydzierżawienia wolnych pawilonów handlowych nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, nie było zainteresowania prowadzeniem działalności w tym obszarze miasta — przekazuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
W ostatnim czasie ZBK postanowiło uporządkować działalność handlową na tym terenie. Jak twierdzi, w celu zintegrowania miejsc handlu dzierżawców w jednej części miasteczka handlowego. Niektóre z pawilonów mają zostać rozebrane.
— Prowadzę tu swoją działalność od ponad 20 lat. Rosnące koszty sprawiają jednak, że nie wiem, jak długo przetrwam w tym miejscu i czy będzie mnie w ogóle stać, by tu jeszcze być. Kiedyś za prąd płaciłem 250, dziś 600 zł. Od nowego roku wzrosną też opłaty za ZUS. Nasze państwo nie jest przychylne małym przedsiębiorcom i rzemieślnikom. Obecna polityka prowadzi do tego, by zawody takie jak mój odeszły w zapomnienie — mówi nam krawiec, którego czeka przeprowadzka do pawilonu znajdującego się naprzeciwko Medycyny Pracy. Ten, w którym obecnie prowadzi dzielność, został przeznaczony do rozbiórki. Przeprowadzka czeka również szewca.
Uporządkowanie działalności handlowej w tym miejscu sprawi, że na klientów będą czekać dwa rzędy czynnych pawilonów. Przypomnijmy, że jest ich obecnie zaledwie dziesięć.
Uporządkowanie działalności handlowej w tym miejscu sprawi, że na klientów będą czekać dwa rzędy czynnych pawilonów. Przypomnijmy, że jest ich obecnie zaledwie dziesięć.
Zburzą pawilony i co dalej?
Od jednego z przedsiębiorców prowadzących działalność handlową dowiedzieliśmy się, że planuje się wyburzyć część pawilonów, aby w przyszłości powstał tu budynek mieszkalny. Jednak teren, na którym posadowione są nieużytkowane pawilony, przeznaczony jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obszaru Śródmieście – Północ w Elblągu pod teren zieleni publicznej urządzonej.
— Z tego powodu nie ma planów na jego zbycie. Po wykonaniu prac rozbiórkowych nieużytkowanej części pawilonów handlowych teren zostanie uporządkowany zgodnie z jego przeznaczeniem — twierdzi Łukasz Mierzejewski.
I informuje: — Prace porządkowe zostały podzielone na etapy, w tym roku nastąpi uwolnienie użytkowanych pawilonów. Właściciele zostaną przeniesieni do części, gdzie odbywa się handel. Termin zakończenia prac planowany jest do 31.08.2023 r. Natomiast rozbiórka nieużytkowanej części kompleksu nastąpi w przyszłym roku.
Jak twierdzi elbląski ratusz, pomimo porządkowania działalności handlowej na tym terenie wciąż można nawiązać nowe umowy dzierżawy, w tej części kompleksu pawilonów, która jest przeznaczona do dalszego użytkowania. W najbliższym okresie ma również zostać przeprowadzone postępowanie przetargowe na dzierżawę ośmiu pawilonów handlowych.
Jak twierdzi elbląski ratusz, pomimo porządkowania działalności handlowej na tym terenie wciąż można nawiązać nowe umowy dzierżawy, w tej części kompleksu pawilonów, która jest przeznaczona do dalszego użytkowania. W najbliższym okresie ma również zostać przeprowadzone postępowanie przetargowe na dzierżawę ośmiu pawilonów handlowych.
Wysokość stawek czynszu za wynajem pawilonów jest regulowana Zarządzeniem nr 397/2022 Prezydenta Miasta Elbląg z dnia 01.09.2022 r. w sprawie ustalenia stawek czynszu za dzierżawę i najem nieruchomości oraz cenników opłat za korzystanie z obiektów sportowych stanowiących miejski zasób nieruchomości. Stosownie do zapisów tego zarządzenia, za dzierżawę obiektów na terenie miasteczka handlowego przy Alei Armii Krajowej, stawka wynosi 40,50 zł za m kw miesięcznie brutto.
Czy planowana rozbiórka pawilonów ożywi to miejsce, czy będzie kolejnym krokiem do jego upadku?
Czy planowana rozbiórka pawilonów ożywi to miejsce, czy będzie kolejnym krokiem do jego upadku?
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez