Park Kuracyjny przy ul. Spacerowej w Krynicy Morskiej już po rewitalizacji. Tak wygląda nowa fontanna [ZDJĘCIA]

2023-08-17 18:52:51(ost. akt: 2023-08-17 14:15:30)
Uroki nowej fontanny można podziwiać nie tylko w ciągu dnia, ale zwłaszcza wieczorową porą, kiedy to fontanna zamienia się w barwne świetlne wodno – parowe widowisko

Uroki nowej fontanny można podziwiać nie tylko w ciągu dnia, ale zwłaszcza wieczorową porą, kiedy to fontanna zamienia się w barwne świetlne wodno – parowe widowisko

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Krynicy Morskiej

W lipcu dobiegły końca prace związane z modernizacją historycznego parku kuracyjnego w Krynicy Morskiej przy ul. Spacerowej. Koszt całego przedsięwzięcia to 6,5 mln zł.
Pod koniec kwietnia 2022 roku została podpisana umowa na modernizację historycznego parku kuracyjnego z I poł. XIX w. wraz z budową fontanny oraz przyległych, historycznych ulic: Bałtyckiej i Metalowców. Inwestycja objęła przebudowę ulicy Bałtyckiej w ciągu jezdno-pieszym i ciągu pieszo-jezdnego części ul. Metalowców oraz budowę fontanny z podświetleniem i sterownią, małą architekturą ogrodową, obiekty sanitarne oraz oświetlenie.

Cały park kuracyjny objęty jest ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Obecnie można odpoczywać w cieniu starodrzewu i podziwiać jeden z pomników przyrody, czyli dąb szypułkowy „Benek”.

W centrum znajduje się fontanna, gdzie można przysiąść i odpocząć w relaksującym szumie wody spływającej z otaczającej park kaskady.

Uroki nowej fontanny można podziwiać nie tylko w ciągu dnia, ale zwłaszcza wieczorową porą, kiedy to fontanna zamienia się w barwne świetlne wodno – parowe widowisko.


Park kuracyjny przy ulicy Spacerowej w Krynicy Morskiej to jeden z ważniejszych zabytkowych obiektów miasta. Powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Został zaprojektowany zgodnie z kanonami włoskiej sztuki ogrodowej. Wytyczono wypoziomowane tarasy, zbudowano kamienne skarpy i kamienne schody, które prowadziły do hotelu Belvedere. W parku znajdowały się opisane i oznaczone liczne rośliny przywiezione do Krynicy Morskiej z różnych, często odległych zakątków świata. Z tego też powodu park określano mianem Wyspy Ogrodów. Niestety w ostatnich latach park kuracyjny w Krynicy Morskiej został zaniedbany, stąd pomysł na jego rewitalizację, która ma za zadanie ponownie ożywić to miejsce.