Tadeusz Korzeniewski o podróży do Ameryki w książce „Do Wyoming”

2023-09-09 12:00:00(ost. akt: 2023-09-08 11:44:34)
Tadeusz Korzeniewski w Seattle, rok 2004

Tadeusz Korzeniewski w Seattle, rok 2004

Autor zdjęcia: Greenlinded, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Common

Jak wyglądała Ameryka Północna pod koniec XX wieku? W książce „Do Wyoming” pochodzący z Elbląg, a mieszkający od trzydziestu lat w Stanach Zjednoczonych, Tadeusz Korzeniewski zabiera nas w ciekawą podróż do Nowego Świata.
WARTO PRZECZYTAĆ

Zanim autor napisał tę książkę, w 1978 roku zadebiutował opowiadaniem „W Polsce” opublikowanym w podziemnym kwartalniku literackim „Zapis”. Publikacji tej towarzyszył esej „Dlaczego napisałem «W Polsce»”, w którym stawiał prowokacyjne pytania o wartość literatury II obiegu. Następnie zatrudnił się jako drukarz podziemnej Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA. Opowiadanie wraz z nowelą „Primaaprilis” i autorskimi komentarzami zostało wydane ponownie przez NOW-ą we wrześniu 1981 roku. Autor, walczący o artystyczną niezależność od społeczeństwa i wszelkich grup opiniotwórczych, w formie politycznej satyry krytycznie podchodził do gloryfikowania środowisk robotniczych, charakterystycznego zarówno dla władz PRL, jak i „Solidarności”. Ponieważ dostrzegano w jego prozie niezwykłą inwencję językową, bogactwo odniesień filozoficznych i celne obserwacje obyczajowe, to opowiadanie zostało wydane ponownie w 1981, 1982 oraz 2009 roku. Otrzymał za nie nagrodę Fundacji im. Kościelskich w 1984 roku.

W listopadzie 1981 roku Tadeusz Korzeniowski wyjechał z Polski i obecnie mieszka w Seattle. Pisze po polsku i angielsku. W 1992 roku został nagrodzony Creative Writing Fellowship z National Endowment for the Arts za prozę angielską. W latach 1991-1998 odbył podróż po Ameryce, co zaowocowało książką „Do Wyoming”, która ukazała się w 2013 roku w języku polskim i w 2014 w języku angielskim. Oprócz tego wydał jeszcze dwa e-booki „Americaa” i „Seattle” jako Tad Kosewicz.

„Do Wyoming” Tadeusza Korzeniewskiego to brawurowo napisana książka, która zabiera czytelnika w podróż do Ameryki oraz w głąb przeszłości, aż do wileńskich korzeni. Powieść ta opowiada historię młodości i dojrzewania głównego bohatera i narratora w cieniu wydarzeń historycznych końca XX wieku.

Autor analizuje, jak wygląda dzisiaj bycie Polakiem oraz jak zmienia się nasza perspektywa na świat w miarę oddalania się od ojczyzny.

Fot. wydawnictwo 2Kolory

Tadeusz Korzeniewski, mieszkający od trzydziestu lat w Stanach Zjednoczonych, w Seattle, napisał tę powieść w dwóch wersjach językowych – polskim i angielskim. Jego umiejętność balansowania między tymi dwoma kulturami dodaje głębi i wielowymiarowości opowieści.

Książka eksploruje tematykę tożsamości, przynależności narodowej i odległości od kraju macierzystego. Przez opowieść bohatera czytelnik ma okazję się zastanowić, co to znaczy być Polakiem w obcym kraju i jak zmienia się nasze postrzeganie ojczyzny w miarę upływu czasu.

Książka skupia się nie tylko na osobistych doświadczeniach bohatera, ale również na globalnych zmianach, które wpłynęły na Polskę i świat w ostatnich dziesięcioleciach. Narracja jest wciągająca, a opisy miejsc i wydarzeń są wyraziste, co pozwala czytelnikowi wczuć się w atmosferę zarówno Ameryki, jak i Polski. Książka bada tematy uniwersalne, takie jak tożsamość, miłość, odejście od korzeni i próba odnalezienia się w obcym środowisku.

Agata Tupaj

Już jest! Najnowszy Dziennik Elbląski! Jesteśmy w sprzedaży od piątku do czwartku, znajdziecie nas w salonach prasowych, kioskach, sklepach, na pocztach i stacjach Orlen. W Twojej okolicy brakuje Dziennika? Daj nam znać, napisz na gazeta@dziennikelblaski.pl.


Dziennik Elbląski w wersji elektronicznej znajdziesz na www.kupgazete.pl.


Na terenie powiatu braniewskiego
Dziennik Elbląski ukazuje się razem z Gazetą Braniewską IKAT



[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=3-i1EqUV5ss[/youtube