Densytometria będzie możliwa w Elblągu? Na razie na badanie pacjenci jeżdżą do Malborka

2023-11-07 08:00:00(ost. akt: 2023-11-07 09:01:56)

Autor zdjęcia: K

Już w maju pisaliśmy o problemie, jaki dokucza w ostatnim czasie mieszkańcom i mieszkankom Elbląga. Otóż od wielu miesięcy w Elblągu nie jest możliwe wykonanie densytometrii. Badanie umożliwia wczesne wykrycie osteoporozy. Czy elblążanie będą mogli wkrótce wykonać je "na miejscu"? O zakup densytometru walczą dwa elbląskie szpitale.
Osteoporoza to choroba, w której przebiegu dochodzi do zmniejszenia gęstości kości i zaburzeń w spójności ich tkanek, co wiąże się m.in. z wyższą podatnością na złamania.

Pomocna w diagnozie jest densytometria, badanie, które dotychczas można było wykonać w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu, jednak od wielu miesięcy dzwoniąc do rejestracji Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Miejskiego, usłyszeć można, że aparat wykonujący badania densytometryczne jest zepsuty i na badanie nie można się zapisać.

— Informuję, że Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu czyni starania, aby pozyskać nowy sprzęt, aparat do densytometrii. Aparat, który posiadamy, jest już wysłużonym sprzętem, a koszt naprawy jest bardzo wysoki i nieopłacalny. Jeśli potrzebne jest wykonanie badania dla pacjentów Szpitala, korzystamy z usług podwykonawców — przekazała nam pod koniec maja Małgorzata Adamowicz, rzeczniczka prasowa Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu.

Budżet Obywatelski sprawi, że densytometria w Elblągu będzie znowu możliwa?


W Elblągu trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim. Oprócz zadań w danych okręgach, głosowaniu poddane są również inicjatywy ogólnomiejskie. Na liście można znaleźć dwie pozycje dotyczące zakupu densytometru — jedna dotyczy Szpitala Miejskiego (pozycja 9.), druga — Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu (pozycja 20.). Szacunkowy koszt zakupu aparatu to w obu przypadkach 400 tysięcy złotych.

Jak na razie na zakup urządzenia dla Szpitala Miejskiego zagłosowało ponad 350 osób, zakup densytometru dla WSZ w Elblągu poparło do tej pory 78 osób.

Na pytanie, dlaczego sprzęt miałby stanąć w tej drugiej placówce, odpowiedział za pośrednictwem mediów społecznościowych sam Wojewódzki Szpital Zespolony: — Bo Wojewódzki to miejsce, w którym pacjent ma możliwość kompleksowego leczenia osteoporozy (Oddział Reumatologiczny i Poradnia Reumatologiczna), jej konsekwencji (Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Oddział Neurochirurgii, Neurotraumatologii i Chirurgii Kręgosłupa, Poradnia Neurochirugiczna) oraz chorób wpływających na jej rozwój (Poradnia Endokrynologiczna). Ponadto w Elbląskim Centrum Onkologii realizujemy kompleksową opiekę i szybką terapię onkologiczną, a profilaktyka gęstości kości jest bardzo ważna u pacjentek i pacjentów leczonych onkologicznie — czytamy w poście udostępnionym przez WSZ w Elblągu.

Czy densytometria powróci do Elbląga?


Pacjenci i pacjentki z Elbląga liczą na to, że odzyskają możliwość wykonania badania w swoim mieście i nie będą musieli już jeździć w tym celu między innymi do Malborka.

Jak na razie zadanie dotyczące zakupu densytometru dla Szpitala Miejskiego w Elblągu cieszy się wśród głosujących dużą popularnością, jednak na tę chwilę najwięcej głosów wśród inicjatyw ogólnomiejskich zdobyła "przebudowa chodnika na ul. Królewieckiej w nowoczesny ciąg pieszo-rowerowy" (377 głosów).

Głosować można TUTAJ. Które zadania spośród poszczególnych okręgów cieszą się jak na razie największą ilością głosów? O tym piszemy TUTAJ.