Setna rocznica urodzin śp. Aleksandry Obryckiej, uczestniczki Powstania Warszawskiego
2023-11-14 16:03:37(ost. akt: 2023-11-14 14:33:21)
W czwartek 16 listopada odbędzie się uroczystość z okazji setnej rocznicy urodzin śp. Aleksandry Obryckiej „Szarotki”, sanitariuszki, uczestniczki Powstania Warszawskiego.
Aleksandra Obrycka walczyła w Powstaniu Warszawskim, była sanitariuszką w Grupie Kampinos Armii Krajowej. By bronić stolicy, przedostała się w jej okolice przez front sowiecko - niemiecki wraz ze Zgrupowaniem Stołpeckim, Nowogródzkiego Okręgu AK.
Aleksandra Obrycka złożyła przysięgę i wstąpiła do Armii Krajowej 30 kwietnia 1942 roku. Przyjęła pseudonim „Szarotka”. Do konspiracji wciągnął ją starszy brat Antoni Burdziełowski z 27 Pułku Ułanów. Zaangażował siostrę, gdyż poruszanie się w towarzystwie dziewczyny, jego zdaniem, nie budziło podejrzeń wroga.
Pod koniec lipca 1944 żołnierze zgrupowania dotarli do Puszczy Kampinoskiej. A razem z nimi podążała pani Ola. Została przydzielona do szpitala polowego we wsi Krogulec. Pracowała jako sanitariuszka.
Znosiła rannych z pola bitwy lub potyczki. Początkowo nie mogła znieść widoku krwi, pourywanych kończyn, jęków boleści. Wiedziała jednak, że jej zadaniem jest ratować życie żołnierzy. I choć była wtedy niewysoką i szczupłą dziewczyną, miała w sobie tyle siły i odwagi, by dźwigać rannych, nie bacząc na ostrzał nieprzyjaciela.
Po zakończeniu wojny w Warszawie przypadkowo spotkała brata, który zabrał ją pociągiem w rodzinne strony. Na miejscu ostrzeżono panią Olę, że następnego dnia otrzyma nakaz wyjazdu do Donbassu, do niewolniczej pracy w kopalni węgla. Jedynym ratunkiem była ucieczka.
- Ale dokąd? – zastanawiali się z całą rodziną.
- Przecież jutro odjeżdżają pociągi repatriacyjne do Polski – podpowiedzieli dobrzy ludzie.
Trudność polegała na tym, że legalny wyjazd nie był możliwy. Aleksandra Obrycka musiała schować się w sianie – dobytku repatriantów przewożonym do Polski. Podczas kontroli, z biciem serca, czekała czy wróci do swojego kraju, czy też trafi do kopalni węgla w Donbassie, skazana na głód i wycieńczenie.
Tak oto, wracała do wyśnionej i wymarzonej ojczyzny, o której wolność walczyła, nie dbając o własne życie.
Setna rocznica urodzin uczestniczki Powstania Warszawskiego
Czas: 16 listopada godz. 16.00
Miejsce: Krzyż Katyński, cmentarz Agrykola
Program:
Rozpoczęcie i przywitanie gości, w tym rodziny śp. Aleksandry Obryckiej
Rozpoczęcie i przywitanie gości, w tym rodziny śp. Aleksandry Obryckiej
Przejście do grobu. Tam oddanie hołdu uczestniczce Powstania Warszawskiego.
Zapalenie zniczy.
Grażyna Wosińska
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez