Właścicielu nieruchomości, masz trzy godziny na odśnieżenie chodnika

2023-11-28 11:59:36(ost. akt: 2023-11-28 12:16:37)
Uprzątnięte błoto, śnieg i lód oraz inne zanieczyszczenia należy pryzmować przy krawędzi chodnika. Zabrania się usuwania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych na jezdnię — ostrzegają strażnicy miejscy z Elbląga.

Uprzątnięte błoto, śnieg i lód oraz inne zanieczyszczenia należy pryzmować przy krawędzi chodnika. Zabrania się usuwania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych na jezdnię — ostrzegają strażnicy miejscy z Elbląga.

Autor zdjęcia: Straż Miejska w Elblągu

Zima zaskoczyła nas jak co roku, ale nie dajmy się zaskoczyć przepisom. A te zobowiązują właścicieli nieruchomości do dbania o czystość drogi dla pieszych, a więc między innymi do tego, by chodnik był odśnieżony.
— W naszym mieście zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej w Elblągu w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Elbląg obowiązuje nakaz uprzątnięcia przez właścicieli nieruchomości, do których przylegają drogi dla pieszych (chodniki) stanowiące część drogi publicznej m.in. błota, śniegu i lodu — przypomina Straż Miejska w Elblągu.

Zasady są proste — jeżeli chodzi o chodniki w centrum miasta — muszą zostać one odśnieżone w czasie trzech godzin od chwili ustania opadów, natomiast pozostałe chodniki należy odśnieżyć w czasie sześciu godzin od chwili ustania opadów.

— Uprzątnięte błoto, śnieg i lód oraz inne zanieczyszczenia należy pryzmować przy krawędzi chodnika. Pryzmy muszą być oddalone o minimum 1 metr od pni drzew i nie mogą utrudniać ruchu pieszego. Zabrania się usuwania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych na jezdnię — ostrzegają strażnicy miejscy z Elbląga.

A Urząd Miejski w Elblągu potwierdza: — Właściciele nieruchomości zobowiązani są również dbać o odśnieżanie dróg i chodników w granicach terenów, którymi zarządzają. Dotyczy to spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, administracji budynków (w zasobach wojskowych, kolejowych itp.), firm i osób prywatnych. Ich obowiązkiem jest także oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników położonych przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego, czyją stanowią własność (z wyjątkiem chodników, na których dopuszczony jest płatny postój pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania).

— Właściciele nieruchomości muszą również dbać o stan techniczny m.in. urządzeń służących do odprowadzania wód opadowych i roztopowych z nieruchomości i zlokalizowanych na niej obiektów, tak aby nie zagrażały bezpieczeństwu pieszych. Za egzekwowanie obowiązków zimowego utrzymania przez wszystkich właścicieli nieruchomości odpowiedzialna będzie Straż Miejska w Elblągu — informuje UM w Elblągu.

Akcja zima w Elblągu. Kto i za co odpowiada?


Przypomnijmy — za zimowe utrzymanie dróg publicznych i dróg wewnętrznych gminnych (jezdni i chodników), przystanków komunikacji autobusowej i tramwajowej wraz ze Strefą Płatnego Parkowania DZD oraz budynków komunalnych wraz z terenami przyległymi do nich ZBK, na podstawie zawartej umowy odpowiada Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. Natomiast za pozostałe tereny miejskie, tj. parków oraz cmentarzy, placówek oświatowych i edukacyjnych, obiektów użyteczności publicznej, torowiska tramwajowego odpowiadają bezpośrednio zarządcy tych terenów, czyli ZZM (Zarząd Zieleni Miejskiej — parki, skwery, zieleńce, cmentarze komunalne), DE (Departament Edukacji — placówki oświatowe i edukacyjne podległe Gminie Miasto Elbląg), MOSiR (Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji — obiekty użyteczności publicznej: kryta pływalnia ul. Robotnicza, CRW Dolinka ul. Moniuszki, kryte lodowisko ul. Karowa, przystań kajakowa ul. Radomska, obiekt noclegowy ul. Brzeska, hala CSB Al. Grunwaldzka, Atletikon oraz Stadion Miejski ul. Agrykola, stadion ul. Krakusa i ul. Skrzydlata) i TE (Tramwaje Elbląskie — torowisko tramwajowe).

Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zimowej i zagrożeń występujących podczas jej trwania można kierować odpowiednio do:
• Drogi publiczne, przystanki komunikacji miejskiej, obszar SPP, tereny ZBK – całodobowo Dyspozytor Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, tel. 602-655-659, tel. stacj. 55 232-64-08 w. 9,

• od poniedziałku do piątku w godz. pracy Urzędu Miejskiego w Elblągu - Departament Zarząd Dróg w Elblągu tel. 239-32-99,

• całodobowo Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. 239-30-40/41,

• Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu:
- parki, skwery i zieleńce – dyspozytor tel. 234-10-75 wew. 1,
- tereny cmentarzy komunalnych – dyspozytor tel. 234-10-75 wew. 4, 5,

• Departament Edukacji – szkoły, przedszkola żłobki – K. Kuczyńska tel. 604-123-503,

• MOSiR, obiekty użyteczności publicznej – L. Jankowski tel. 661-240-113,

• Tramwaje Elbląskie – całodobowo dyspozytor tel. 239-69-08.