Poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wiesz, co oznacza?

2023-12-07 10:34:08(ost. akt: 2023-12-07 10:34:42)

Autor zdjęcia: mat. pras.

Wiemy, już jakie słowo — decyzją internautów — wybrane zostało Młodzieżowym Słowem Roku 2023. Jesteśmy ciekawi, czy wiecie, jakie znaczenie mają wyrazy, które znalazły się na podium — „rel”, „sigma” i „oporowo”.
Decyzją internautów Młodzieżowym Słowem Roku 2023 zostało słowo „rel” — to „wyraz zgody — dosłownie i metaforycznie” — wyjaśnia w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

— Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej — obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu — wyjaśnia ekspertka. Słowo pochodzi od angielskiego wyrazu „relatable”, czyli „możliwy do powiązania z czymś”. Zdaniem prof. Wileczek „rel” ma prawie wszystkie cechy językowego hitu — jest światowe, krótkie i tworzy atmosferę pozytywności, a co najważniejsze, jest bardzo popularne wśród młodzieży.

— W komunikacji młodych funkcjonuje od kilku lat, ale stopniowo uwalniało się od kontekstów komunikacji elektronicznej, by stać się pełnoprawnym synonimem potakiwania także w rzeczywistości offline. Powstały już równie przydatne konstrukcje czasownikowe: relować (szczególnie popularne w pierwszej osobie liczby pojedynczej — reluję), rzeczownikowe np. relówa i przysłowne megarel — powiedziała w rozmowie z PAP językoznawczyni.

Na drugim miejscu znalazło się słowo „sigma” — pierwotnie będący składnikiem wyrażenia „sgima man”. „Sigma” oznacza osobę silną, nieszukającą jednak poklasku, trzymającą się z dala od blichtru, ale wzbudzającą szacunek innych.
Trzecie miejsce zajęło słowo „oporowo”, które oznacza „intensywnie, mocno, dużo”.
Jury plebiscytu przyznało wyróżnienie słowu „oddaje”. — Wprawdzie już dobrze jest zadomowione w młodej polszczyźnie, ale — jak mówi młodzież — „ma potencjał”. Poza tym jest utworzone na gruncie języka polskiego — powiedziała PAP prof. Wileczek.

W ubiegłym roku — przypomnijmy — młodzieżowym słowem została "essa".