Zakup nowej lodówki - na co zwrócić uwagę?

2023-12-20 18:56:57(ost. akt: 2023-12-20 19:00:10)   Artykuł sponsorowany
Lodówka to jeden z obowiązkowych sprzętów w każdej kuchni. Nowoczesne modele nie tylko pozwalają bezpiecznie przechowywać produkty wymagające niższej temperatury, ale też posiadają wiele przydatnych na co dzień funkcji. Czym warto kierować się przed zakupem nowej lodówki? Jak wybrać najlepszy z dostępnych modeli? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Dobra lodówka, czyli jaka? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?


Zakup sprzętu, jakim jest lodówka nie zawsze może należeć do najłatwiejszych. Ogromny wybór w sklepach stacjonarnych i online sprawia, że niekiedy ciężko jest dokonać ostatecznego wyboru - zawsze można go sobie jednak nieco ułatwić, przeglądając ranking lodówek, dostępny m.in. na stronie https://www.sferis.pl/blog/ranking-lodowek. W ostatnich latach popularne stały się modele nie tylko wyposażone w dodatkowe funkcje, ale też urządzenia o wyjątkowo designerskim wyglądzie, które doskonale podkreślają charakter kuchni zaaranżowanych w różnych stylach. Rozglądając się za nową lodówką, oprócz wyglądu warto jednak wziąć pod uwagę inne kwestie, w tym między innymi jej efektywność energetyczną. Dobra lodówka powinna być zaprojektowana tak, aby zużywała jak najmniej energii. Istotne jest zatem, aby wybrać model z wysoką klasą energetyczną, co pozwoli nie tylko zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd, ale także wpłynie pozytywnie na środowisko.

Urządzenie to powinno umożliwiać również precyzyjną kontrolę temperatury wewnątrz, aby móc dostosować ją do rodzaju przechowywanej żywności. To szczególnie istotne, gdyż różne produkty wymagają różnych temperatur przechowywania. Dzięki temu żywność będzie dłużej zachowywać świeżość i nie straci swoich wartości odżywczych. Nowoczesne lodówki zazwyczaj są też wyposażone w zaawansowane systemy chłodzenia, które zapewniają równomierne rozprowadzanie zimnego powietrza we wnętrzu lodówki. W ten sposób temperatura jest utrzymywana na stałym poziomie, a żywność jest równomiernie schładzana i chroniona przed rozwojem bakterii - przed zakupem dobrze jest więc zwrócić uwagę na tą funkcję.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem nowej lodówki? Na to, aby wybrany model posiadał przegródki i półki, które można dowolnie regulować lub wyjmować. Dzięki temu można dostosować wnętrze lodówki do indywidualnych potrzeb i przechowywać różnorodne produkty w sposób zorganizowany i przemyślany. Ważna jest też pojemność urządzenia - w sklepach nie brakuje zarówno mniejszych modeli, jak i tych dwuskrzydłowych, które pomieszczą znacznie większą ilość produktów. W zależności od potrzeb, należy też pamiętać o pojemności zamrażarki. Robiąc spore zapasy, lepiej wyposażyć się w model lodówki z większym zamrażalnikiem, w którego wnętrzu można będzie swobodnie przechowywać wszelkiego rodzaju żywność wymagającą bardzo niskiej temperatury.

Jakie funkcje dodatkowe warto wziąć pod uwagę kupując nową lodówkę?


Przy wyborze nowej lodówki warto wziąć pod uwagę różne funkcje dodatkowe, które mogą zwiększyć wygodę użytkowania, podnosząc jednocześnie efektywność tego urządzenia. Które z nich są szczególnie warte uwagi?

• Technologia No Frost: funkcja ta pozwala na utrzymanie jednolitej temperatury wewnątrz lodówki, eliminując konieczność rozmrażania lodu. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i energię, utrzymując jednocześnie produkty spożywcze w najlepszym stanie przez dłuższy czas.
• System MultiFlow: system ten zapewnia równomierne rozprowadzenie chłodnego powietrza we wnętrzu lodówki, co chroni produkty przed szybkim psuciem się i przedwczesną utratą świeżości. Dzięki niemu można przechowywać np. owoce i warzywa przez dłuższy czas, bez obaw o ich jakość.
• Funkcja szybkiego zamrażania: jest to funkcja pozwalająca na ekspresowe zamrażanie świeżych produktów, co jest szczególnie przydatne zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujemy zachować ich wartość odżywczą oraz walory smakowe. Sprawi to, że zawsze można będzie mieć pod ręką składniki do przygotowania pysznych i zdrowych dań.
• Technologia energooszczędna: warto zwrócić uwagę na lodówki, które są wyposażone w technologię oszczędzania energii. Tego rodzaju modele mogą pomóc zmniejszyć rachunki za prąd, będąc również przyjaznymi dla środowiska. • Można to sprawdzić na podstawie klasy energetycznej, gdzie A++ lub A+++ oznacza najwyższą efektywność energetyczną.
Podsumowując, dobór odpowiednich funkcji dodatkowych w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika. Ważne jest, aby wybrać lodówkę, która nie tylko spełnia podstawowe funkcje chłodzenia, ale także zapewnia dodatkowe udogodnienia, które ułatwią codzienne korzystanie z urządzenia i przedłużą żywotność przechowywanych produktów spożywczych.