Drukarnia cyfrowa – co warto wiedzieć?

2024-01-10 19:25:51(ost. akt: 2024-01-18 19:12:25)   Artykuł sponsorowany
Drukarnie cyfrowe to obecnie jedne z najpopularniejszych przedsiębiorstw poligraficznych. Technologia, którą wykorzystują, sprawia, że są uniwersalne i pozwalają na wykonywanie rozmaitych zleceń. Jak działają drukarnie cyfrowe i co warto wiedzieć na ich temat?

Czym jest drukarnia cyfrowa?


Zgodnie z nazwą, drukarnia cyfrowa to firma wykonująca wydruki przy pomocy techniki druku cyfrowego. Co to oznacza? Mianem tym określa się coraz popularniejsze rozwiązanie, które polega na wykorzystaniu specjalnego urządzenia, czyli elektrofotograficznej maszyny drukarskiej. Umożliwia to wykonywanie wydruków prosto z pliku. Innymi słowy, obrazy, które mają zostać wydrukowane, są przesyłane bezpośrednio z komputera. Daje to wiele ciekawych możliwości i pozwala na stworzenie praktycznie dowolnego projektu. Nie wymaga bowiem każdorazowego przygotowania specjalnej formy drukarskiej ani żadnego pośredniego nośnika.

Drukarnie wykorzystujące druk cyfrowy mogą realizować rozmaite zlecenia. Najczęściej zajmują się przygotowywaniem ulotek, wizytówek, kalendarzy, teczek reklamowych, materiałów promocyjnych i marketingowych, katalogów, etykiet, broszur, książek, plakatów itp. Czasami specjalizują się tylko w jednej, konkretnej dziedzinie, przez co są w niej wyjątkowo profesjonalne. Przykładem jest cyfrowa drukarnia Unilogo, która zajmuje się przygotowywaniem różnego typu etykiet na opakowania produktów.

Dlaczego warto skorzystać z usług drukarni cyfrowej?


Zlecenie wykonania wydruków drukarni cyfrowej ma wiele zalet. Na pewno jest to opłacalne finansowo, zwłaszcza w przypadku niewielkich nakładów. Druk cyfrowy nie wymaga bowiem ponoszenia kosztów związanych z przygotowywaniem specjalnej matrycy drukarskiej. Wiąże się też z tym druga zaleta, a mianowicie czas realizacji zlecenia. Możliwy jest szybki wydruk materiałów. Niektóre przedsiębiorstwa oferują dostarczenie gotowych wydruków nawet w ciągu 5 dni roboczych (w praktyce często jest to krótszy czas). Takie rozwiązanie okazuje się korzystne zwłaszcza wtedy, gdy składa się pilne zamówienie.

Dużą zaletą korzystania z usług drukarni cyfrowej jest wysoka jakość wydruków. Są one wyraźne, precyzyjne i dobrze dopasowane kolorystycznie. Dodatkowo można w nich użyć nie tylko podstawowej palety kolorów CMYK, lecz także o wiele szerszej, czyli Pantone. Ponadto profesjonalne drukarnie cyfrowe często oferują darmowe wydruki próbne. Dzięki nim łatwo można sprawdzić jakość usług danej firmy i na tej podstawie podjąć decyzję o tym, czy faktycznie chce się zlecić jej wydruki danego projektu.

Ogromną zaletą złożenia zamówienia w drukarni cyfrowej jest także możliwość otrzymania spersonalizowanych wydruków. Bez problemu można dopasować je do indywidualnych potrzeb. To wyjątkowo ważne w branży reklamowej – personalizacja stanowi dziś istotne narzędzie marketingowe.

Ponadto wydruki cyfrowe łatwo jest uszlachetnić. Drukarnie oferują liczne zdobienia, m.in. złocenia, srebrzenia, laminację czy lakierowanie. Daje to wiele ciekawych opcji do wyboru.