Komiks pt. „Astronom” opowiadający o Mikołaju Koperniku. Biblioteka Elbląska zaprasza na spotkanie z autorem

2024-01-14 06:00:00(ost. akt: 2024-01-12 22:49:53)

Autor zdjęcia: materiały organizatora

W środę 17 stycznia o godz. 17:00 Biblioteka Elbląska zaprasza do sali „U św. Ducha” na spotkanie z rysownikiem komiksów Jackiem Frąsiem, autorem komiksu pt. „Astronom” opowiadający o Mikołaju Koperniku. Podczas spotkania będzie można bezpłatnie otrzymać egzemplarz komiksu.
Jacek Frąś – rysownik oraz scenarzysta komiksowy, malarz, plakacista, ilustrator, muzyk. Autor m.in. „Glinna” oraz rysunków powieści graficznej „Totalnie Nie Nostalgia” do scenariusza Wandy Hagedorn. Perkusista grupy Kwiaty i Cool Kids of Death.Piotr Nike
(pomysłodawca komiksu) z Działu Edukacji Kulturalnej „Elkamera” o komiksie: – Zaczęło się od tego, że Senat RP ogłosił 2023 r. Rokiem Kopernika. I powtórzyła się sytuacja z 1973 r.: „W radiu Kopernik, w telewizji Kopernik, w teatrach Kopernik, cała Polska huczy od Kopernika. Jest film o Koperniku i balet o Koperniku, są afisze z Kopernikiem i znaczki z Kopernikiem, w gazetach pełno o Koperniku wywiadów i artykułów, Kopernik jako astronom, jako lekarz, jako inżynier, Kopernik jako obywatel, jako człowiek, jako bóg, Kopernik jako Kopernik i wreszcie [...] książki o Koperniku na każdej księgarskiej witrynie, grube, i cienkie, uczone i gawędziarskie”. Biblioteka Elbląska dokłada do puli kolejną książeczkę. Tym razem jest to dla odmiany komiks, i to eksplorujący mniej znany wątek rewolucji heliocentrycznej, a mianowicie historię znajomości Kopernika i Jerzego Joachima Retyka. Retyk przeszedł do historii jako jedyny uczeń Kopernika, w rzeczywistości był kimś więcej. Młody i ambitny profesor matematyki, obarczony własną dramatyczną przeszłością (jego ojca, lekarza, ścięto w związku z podejrzeniem o czary) przekonał starzejącego się już Kopernika do wydania epokowego dzieła „O obrotach”. Co więcej, w obliczu potencjalnych kontrowersji Retyk postanowił urobić grunt pod rewolucyjną kosmologię i napisał krótki, uproszczony ekstrakt z dzieła Kopernika - „Narratio prima” („Relacja pierwsza”), który stał się w ówczesnej Europie bestsellerem. Biblioteka Elbląska posiada w swoich zbiorach zabytkowych jeden z kilku zachowanych na świecie egzemplarzy pierwszego, gdańskiego wydania dziełka – stąd pomysł stworzenia fabuły o Retyku i „Narratio prima”. Żeby było ciekawiej, Jacek Frąś przeniósł historię z renesansowej Europy do osobliwej rzeczywistości, która bardzo mocno przypomina Polskę Ludową. Komiks jest spekulacją na temat dynamiki relacji Kopernik-Retyk, przy czym zastosowanie sztafażu PRL-owskiego podkreśliło te elementy całej historii, które uznać można za uniwersalne, wieczne.

Rozmowę z autorem poprowadzi prof. dr hab. Jerzy Szyłak, literaturoznawca, filmoznawca i scenarzysta komiksowy. Prof. Szyłak jest również autorem pierwszej recenzji wydanego przez Bibliotekę Elbląską komiksu:

„Zrywając ze złą tradycją i nie lękając się przeciwności losu, który pozbawił życie Kopernika większych atrakcji, Biblioteka Elbląska wydała komiks znakomity. Autorem zarówno scenariusza, jak i rysunków jest Jacek Frąś.

Podczas spotkania będzie można bezpłatnie otrzymać egzemplarz komiksu.