Znany polski biznesmen prowadzący interesy w obwodzie królewieckim został obywatelem Rosji

2024-01-26 15:48:49(ost. akt: 2024-01-26 16:04:06)
Rosyjskie media pierwsze poinformowały o nowym obywatelu Rosji

Rosyjskie media pierwsze poinformowały o nowym obywatelu Rosji

Autor zdjęcia: Rugrad

Roman Romanowski jest współwłaścicielem lub właścicielem co najmniej kilku dużych przedsiębiorstw rolnych na Warmii i Mazurach, ale także w obwodzie królewieckim. Obywatelstwo specjalnym dekretem nadał mu Władimir Putin.
Informacja o nadaniu polskiemu biznesmenowi rosyjskiego obywatelstwa pojawiła się początkowo jedynie w rosyjskich mediach. Cytowały ją portale internetowe działające w Królewcu. Teraz informacja przebiła się do polskich odbiorców.

Próbowaliśmy skontaktować się ze świeżo upieczonym obywatelem Rosji. Jednak na prośby dziennikarza o kontakt Roman Romanowski nie odpowiedział.

Zgodnie z informacją z oficjalnej strony rosyjskich władz dekret Prezydenta Federacji Rosyjskiej jest datowany na 9 stycznia i został opublikowany pod nazwą
„W sprawie przyjęcia do obywatelstwa Federacji Rosyjskiej i zrzeczenia się obywatelstwa Federacji Rosyjskiej”. Nazwisko Polaka znajduje się na nim pod numerem 26.

Po publikacjach w Polsce pojawiły się nieprzyjazne komentarze wobec polskiego biznesmena, ale także te zarzucające innym komentującym „polowanie na czarownice”.

Roman Romanowski nie podał do publicznej wiadomości informacji o tym, co skłoniło go do wystąpienia o nadanie rosyjskiego obywatelstwa ani kiedy o nie wystąpił. Dekret nadający polskiemu biznesmenowi rosyjskie obywatelstwo budzi emocje nie tylko przez odczuwalną wrogość w propagandzie Rosji wobec Polski i odwrotnie, ale także ze względu na to, że w części województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie Roman Romanowski prowadzi swoje polskie firmy, mieszka liczna mniejszość ukraińska.

Zanim Rosja napadła na Ukrainę i rozpoczęła się trwająca od blisko 2 lat wojna, kontakty handlowe między Polską a Rosją były bardzo silne na Warmii i Mazurach, które sąsiadują z obwodem królewieckim. Kontakty gospodarcze z obwodem były nawet priorytetem wpisanym w strategię rozwoju regionu. Teraz, przynajmniej formalnie, ta współpraca ze zrozumiałych względów zamarła.

Media rosyjskie, informując o dekrecie prezydenta Rosji, koncentrowały się na skali działań przedsiębiorcy polskiego pochodzenia. Roman Romanowski jest w nich określany jako „polski rolnik pracujący w obwodzie kaliningradzkim”. Jego grupa spółek Romanovski Agro jest rosyjsko-polskim przedsiębiorstwem zarejestrowanym w 2017 roku i zajmującym się uprawą zbóż i roślin przemysłowych.

Według dostępnych informacji gospodarstwo wyróżnia się wysokim poziomem gospodarowania i produkcją wysokiej jakości produktów. W 2018 roku na Polesiu firma zagospodarowała około 600 hektarów, które były wiele lat nieużytkami. Wcześniej była to własność federalna – Kaliningradzkiego Instytutu Badawczego Rolnictwa.
Rosyjskie media pierwsze poinformowały o nowym obywatelu Rosji
Fot. Rugrad
Rosyjskie media pierwsze poinformowały o nowym obywatelu Rosji

W 2019 roku gospodarstwo niemal podwoiło powierzchnię upraw – do 3,5 tys. ha. W 2018 roku spółka zakończyła budowę nowoczesnego kompleksu silosów o pojemności magazynowej 40 tys. ton. Polski przedsiębiorca rolny swój biznes prowadzi z Rosjaninem Siergiejem Budkinem. Według systemu analitycznego „Kontur.Focus”, spółki, których jest współwłaścicielem notują znaczne przychody. I tak: Romanovski LLC (przychody na koniec 2022 roku wyniosły 183,1 mln rubli), Malinovka LLC (przychody – 29,1 mln rubli), Romanovski Invest (254,1 mln rubli), „Romanovski Agroservice” (212,6 mln rubli) i „Romanovski Agro” (1,1 miliarda rubli).
Spółka Romanovski Agro LLC jest zarejestrowana we wsi Jabłonówka w powiecie Gwardejskim.

Jak podaje rosyjskie regionalne Ministerstwo Rolnictwa w obwodzie królewieckim, spółka zajmuje się uprawą zbóż na Polesiu na powierzchni ponad 10 tys. ha. Specjalizuje się w pszenicy, kukurydzy, rzepaku i soi.

Rosyjskojęzyczny portal RBC Kaliningrad informując o nadaniu obywatelstwa Romanowi Romańskiemu przypomniał, że w 2021 roku obywatelstwo rosyjskie w regionie otrzymało 6420 obcokrajowców. Stanowi to 0,9 proc. ogólnej liczby osób, którym w tym roku wydano rosyjskie paszporty w obwodzie królewieckim.
Zgodnie z polskim prawem otrzymanie drugiego, a nawet kolejnego obywatelstwa nie wiąże się z utratą obywatelstwa Polski. Osoby o wielu paszportach są traktowane w Polsce tak jak każdy inny obywatel. Nie ma też obowiązku informowania polskich władz o otrzymaniu drugiego obywatelstwa.
Stanisław Kryściński