Procedura zmiany płci ułatwiona przez Ministra Sprawiedliwości

2024-01-31 11:56:55(ost. akt: 2024-01-31 12:18:14)

Autor zdjęcia: PAP

Rząd zdecydował się na wycofanie pism procesowych z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W dwóch sprawach nowa administracja spowodowała zmianę stanowiska Polski. Pierwsza dotyczyła niezawisłości sądownictwa, a druga praw osób identyfikujących się jako transpłciowe.
Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło decyzję Adama Bodnara dotyczącą wniosku skierowanego przez wcześniejsze władzej w sprawie zmian płci. W oświadczeniu Prokuratora Generalnego stwierdzono, że skierowanie wniosku mogłoby zakłócić procedurę z powodu planowanego udziału dodatkowych podmiotów, w tym dzieci osób starających się o zmianę płci, co mogłoby naruszyć ich prawa.

W procesie zmiany płci uczestniczyć będą jedynie rodzice osoby transpłciowej, a w przypadku ich nieobecności, kurator ustanowiony przez sąd. Ta zmiana stanowi rewolucyjny zwrot o 180 stopni.

Polska również zmienia swoje stanowisko w kwestii osób transpłciowych przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Według informacji portalu rmf24.pl, rząd Donalda Tuska wycofuje pisma procesowe złożone przez PiS w dwóch sprawach. Pierwsza z nich dotyczy osoby, która w Rumunii miała płeć żeńską w aktach stanu cywilnego, ale dokonała zmiany płci w Wielkiej Brytanii. PiS poparło rząd rumuński, argumentując, że przyznanie racji tej osobie mogłoby zagrażać tożsamości narodowej i porządkowi publicznemu.

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek podkreślił, że Polska zmienia swoje stanowisko o 180 stopni, aby szanować prawa jednostki i zobowiązania związane z prawami człowieka.

Drugie zmienione stanowisko dotyczy niezawisłości sądownictwa, szczególnie sprawy sędzi Sądu Okręgowego w Słupsku Agnieszki Niklas-Bibik, która została zawieszona po złożeniu pytań prejudycjalnych do TSUE. Polskie stanowisko kwestionowało kompetencje UE do ingerencji w sprawy praworządności w Polsce. Jednakże, 24 stycznia to stanowisko zostało zmienione, co cieszyło przedstawicieli TSUE.

Powyższe zmiany stanowiska sugerują, że rząd zamierza także reagować w kilkudziesięciu innych sprawach.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3113465 31 sty 2024 21:19

    Jedzie walec ideologiczny próbując stworzyć w Polsce sytuację taką z jaką mamy do czynienia w Europie Zachodniej, która zazdrości nam bezpieczeństwa i czystości na ulicach...

    odpowiedz na ten komentarz