Mieszkańcy Nowej Wsi w gminie Pasłęk obawiają się o życie swoich dzieci. Apelują o budowę chodnika wzdłuż drogi powiatowej

2024-02-13 08:41:01(ost. akt: 2024-02-13 08:50:46)
Mieszkańcy apelują o budowę chodnika wzdłuż drogi powiatowej

Mieszkańcy apelują o budowę chodnika wzdłuż drogi powiatowej

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

„Życia ludzkiego nie da się przeliczyć na kwoty finansowe” – podkreślają mieszkańcy miejscowości Nowa Wieś w gminie Pasłęk, którzy apelują o budowę chodnika wzdłuż drogi powiatowej. Niestety, na przeszkodzie stoją właśnie… finanse, a dokładnie ich brak.
INTERWENCJA


„My, mieszkańcy miejscowości Nowa Wieś gm. Pasłęk, wnosimy petycję w sprawie budowy ciągu pieszo-rowerowego z oświetleniem o długości 1040 mb przy drodze powiatowej Nr 1181N w miejscowości Nowa Wieś gmina Pasłęk. Jako mieszkańcy apelujemy do władz powiatu o uwzględnienie tego w planach inwestycyjnych na 2024 rok. Działania te są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom wsi oraz wielu turystom, a także mieszkańcom Pasłęka i innych miejscowości, którzy często korzystają z tej drogi pieszo i na rowerach” — można przeczytać w petycji, którą mieszkańcy właśnie Nowej Wsi skierowali do elbląskiego starostwa.

Jak wyjaśniają, Nowa Wieś jest miejscowością, w której z każdym rokiem wzrasta liczba osób korzystających z drogi przebiegającej przez wieś. Odcinek drogi powiatowej prowadzi do pochylni Kąty i Buczyniec, które są odwiedzane w sezonie i poza nim przez olbrzymią ilość turystów polskich i zagranicznych.
Fot. archiwum prywatne

— Zbudowanie takiej infrastruktury dla pieszych i rowerzystów spowoduje to, że miejsca te będą chętniej odwiedzane. Być może będzie to początek bardziej atrakcyjnej drogi dla wszystkich użytkowników, zakończonej w Buczyńcu. Oddana w lipcu 2023 r. inwestycja (restauracja fast food – przyp. red.) przy rondzie Południowym spotęgowała dodatkowy przejazd przez naszą miejscowość pojazdów z klientami do wspomnianego obiektu. Jadą oni z ościennych miejscowości, jak: Jelonki, Lepno, Gołutowo, Rydzówka, Rychliki, Myślice itp., skracając sobie drogę — podkreślają sygnatariusze petycji.


Brak pobocza potęguje zagrożenie


I dodają, że domy w Nowej Wsi są usytuowane głównie przy drodze powiatowej.

— Sklep i plac zabaw, boisko znajdują się na końcu miejscowości. Przejście do tych miejsc jest niebezpieczne szczególnie w sezonie. Droga we wsi nie jest zbyt kręta, a długie proste odcinki powodują, że kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość. Generuje to jeszcze większe zagrożenie. Mieszkańcy boją się o swoje dzieci, które chcą korzystać z placu zabaw. Wzmożony ruch na drodze w Nowej Wsi sprawia, że miejsce to nie jest tak odwiedzane, jak mogłoby być.

Dorośli i dzieci, którzy zmierzają do pracy, szkoły, sklepu, na plac zabaw, na przystanki autobusowe, do miasta, osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich, biegacze, rowerzyści oraz amatorzy nordic walkingu są narażeni na bezpośrednie zagrożenie potrąceniem przez samochody, pojazdy rolnicze, autobusy. Brak pobocza dla pieszych dodatkowo potęguje niebezpieczeństwo potrącenia — opisują.

Autorzy petycji nie ukrywają, że obawiają się o zdrowie i życie swoje i dzieci.

— Być może statystyki policyjne nie odzwierciedlają tego problemu, gdyż nie zawsze wszelkie zagrożenia są zgłaszane na policję. Obecnie budowa kanalizacji we wsi jest bliska ukończenia, co do tej pory było przeszkodą w stworzeniu ciągu pieszo-rowerowego. Teraz już nie ma przeszkód, aby zacząć działać w sprawie zapewnienia bezpiecznych warunków dla wszystkich użytkowników drogi w Nowej Wsi. Życia ludzkiego nie da się przeliczyć na kwoty finansowe, każde życie uratowane przez właściwe zainwestowanie środków publicznych jest bezcenne. Bardzo prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku — zaapelowali mieszkańcy.

Interwencja w starostwie


Sprawą zainteresował się radny powiatowy Cezary Terech.

— Zwracam się z prośbą do Rady Powiatu i Zarządu Powiatu o uwzględnienie tego zadania w planach inwestycyjnych i finansowych na 2024 rok. Działania te są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom wsi oraz wielu turystom, a także mieszkańcom Pasłęka i innych miejscowości, którzy często korzystają z tej drogi pieszo i na rowerach — zaapelował, potwierdzając argumenty mieszkańców miejscowości.

W odpowiedzi Ryszard Zając, wicestarosta elbląski, poinformował, iż przedmiotowa inwestycji bądź opracowanie dokumentacji projektowej niezbędnej do jej realizacji, nie znajdują się w budżecie powiatu na rok 2024.

— Inicjatywa zwiększenia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów wzdłuż drogi powiatowej nr 1181 N jest bardzo słuszna i całkowicie ją popieram, lecz zadanie takie wymagałoby wywłaszczenia części działek prywatnych bądź wykonania kanalizacji deszczowej na całym przebudowywanym odcinku, na co obecnie nie posiadamy zarezerwowanych środków finansowych. Jesteśmy zobowiązani do realizacji w pierwszej kolejności zadań już zakontraktowanych. W celu zwiększenia komfortu i atrakcyjności obszaru Kanału Elbląskiego oraz Zalewu Wiślanego przeprowadzimy analizę rozwoju sieci dróg pieszo-rowerowych. Budowę ciągu w Nowej Wsi skonsultujemy z Sołtysem oraz zwrócimy się do Gminy Pasłęk z prośbą o jego współfinansowanie. Będziemy ponadto czynnie poszukiwać innych zewnętrznych źródeł finansowania — zapewnił przedstawiciel starostwa.