Biegają z… mapą i kompasem. O tym, czym jest orienteering, opowiada Krzysztof Banach z Elbląskiego Klubu Orienteeringu EKO „GRYF”

2024-02-24 16:00:00(ost. akt: 2024-02-23 13:57:00)
Przede wszystkim chodzi o dobrą zabawę

Przede wszystkim chodzi o dobrą zabawę

Autor zdjęcia: EKO Gryf

Biegać jest zdrowo i miło. Ale biegać z mapą i kompasem w ręce, i to w dodatku w nieznanym terenie… to dopiero przygoda. Do tego rodzaju aktywności zachęca Krzysztof Banach z Elbląskiego Klubu Orienteeringu EKO „GRYF”.
— Czym jest orienteering?
— Orienteering to pojęcie obejmujące wszelkie rodzaje aktywności, polegające na poruszaniu się w nieznanym terenie przy pomocy mapy i kompasu. Zasada jest prosta: zadaniem zawodnika jest odszukanie po kolei wszystkich punktów, które ma oznaczone na mapie. Ten, kto zrobi to w najkrótszym czasie i podbije się na wszystkich punktach – wygrywa. Oprócz mapy zawodnik może korzystać jeszcze z kompasu. Odnalezienie punktu potwierdzane jest elektronicznym chipem. Trasa – wybór drogi pomiędzy punktami kontrolnymi jest indywidualną sprawą zawodnika, zależną od jego umiejętności, i właśnie ta dowolność wyboru oraz przebiegu stanowi istotę Biegów na Orientację. Orientacja to także wiele imprez turystycznych, marsze, rozwiązywanie zadań przy punktach, odnajdowanie punktów w terenie, można też po prostu pójść z mapą na spacer po Zielonych Punktach Kontrolnych (stałe punkty umieszczone w lasach). Ten rodzaj aktywności sprawia dużo satysfakcji i przyjemności, ponieważ w dowolnym momencie można zrobić sobie przerwę i odpocząć czy zachwycić się szczególnie pięknym widokiem…
Fot. EKO Gryf

— Proszę przybliżyć historię elbląskiego EKO „GRYF”.
— Formalnie i prawnie Elbląski Klub Orienteringu „GRYF” istnieje od 19 lutego 1997 roku. Można jednak powiedzieć, że początki orientacji na Ziemi Elbląskiej to 1982 rok, kiedy to odbyły się Mistrzostwa Szkół Chorążych, rok później mistrzostwa POW. W 1984 roku powstała pierwsza w regionie typowa mapa do Biegów na Orientację „Bażantarnia” zgodna z przepisami Międzynarodowej Organizacji w Biegu na Orientację. Pierwszą poważną imprezą zorganizowaną przez klub były IV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski „Suchacz 94” w Radioorientacji Sportowej. W 2002 roku Mistrzostwa Wojska Polskiego w Biegach na Orientację, a w 2006 roku Klubowy Puchar Europy w Radioorientacji „Truso 2006” w Sztutowie. Cyklicznie klub organizuje Mistrzostwa Powiatu Elbląskiego i mistrzostwa Elbląga w Biegach na Orientację. Od 2014 roku organizowany jest Puchar Elbląga (są to zawody dwudniowe o międzynarodowej obsadzie, gdzie startuje około 200 zawodników). Rokrocznie organizujemy zawody dla służb mundurowych na poziomie Mistrzostw Dywizji.
Fot. EKO Gryf

Natomiast w 2018 r. i 2020 r. zorganizowaliśmy Mistrzostwa Wojska Polskiego w Biegach na Orientację. W ostatnich latach bardzo mocno wzmocniła się współpraca między innymi z MOSiR Elbląg, co zaowocowało organizacją Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację oraz wiele innych doraźnie organizowanych zawodów. Podsumowując – zajmujemy się popularyzacją tego pięknego sportu zarówno na poziomie regionu w formie nauki i zabawy, jak i na poziomie organizacji i rywalizacji na poziomie ogólnokrajowym. Na trzech mapach Wysoczyzny Elbląskiej (Bażantarnia, Prochownie i Cesarskie Kadyny) umieściliśmy stałe punkty kontrolne, które są dostępne dla każdego, kto chciałby spróbować swoich sił. Mapy do pobrania na naszej stronie klubowej www.ekogryf.pl. Nasi zawodnicy w ostatnim roku zdobyli dwa medale Mistrzostw Polski w Biegach na Orientację oraz Mistrzostw Wojska Polskiego.
Fot. EKO Gryf

— Na czym polega działalność klubu? Kto może zostać członkiem?
— W związku z tym, że instruktorzy i trenerzy pracują na pełnych etatach, klub nie prowadzi szkolenia młodzieży. Działanie klubu w głównej mierze polega na organizowaniu zawodów, gier i zabawy dla szerokiego grona uczestników o różnym poziomie zaawansowania. Członkiem klubu może zostać każdy, komu przypadnie do serca ta dyscyplina sportu. Obecnie zawodników z licencją jest 15 osób i kilka osób bez licencji PZOS. Członkowie klubu reprezentują i startują w całej Polsce i na międzynarodowej arenie.

— Dlaczego warto zainteresować się orienteeringiem?
— Przede wszystkim chodzi o dobrą zabawę. Bieg na Orientację to sport dla wszystkich, bez względu na wiek, status społeczny, płeć czy kondycję fizyczną. Orientacja, oprócz biegu/marszu, daje nam przyjemność spędzenia czasu w pięknych okolicznościach przyrody. Warto przyjść na nasze zawody – pokażemy, że to fajna zabawa i zagwarantujemy uśmiech i emocje, które będą towarzyszyć nam długi czas.

— Jakie państwo mają plany na ten rok?
— Obecny rok jest dla klubu bardzo ważny: przed nami Mistrzostwa 16 Dywizji Zmechanizowanej, Mistrzostwa Inspektoratu Wsparcia, 10 rund Mistrzostw Warmii i Mazur (pierwsza 24 lutego już w Olsztynie), Mistrzostwa Powiatu Elbląskiego, Puchar Elbląga, który wchodzi w etap Pucharu Pomorza (jedna z ważniejszych imprez w roku, ponieważ przez dwa dni startują u nas zawodnicy z całej Polski i zagranicy), cztery rundy Grand Prix Elbląga ze współpracą z MOSiR Elbląg i wiele innych zabaw organizowanych spontanicznie. Wszystkie informacje o imprezach pojawiają się na naszej wspomnianej wcześniej stronie.
Rozmawiał Łukasz Razowski