Stracił panowanie nad autem i uderzył w drzewo. Powiadomienie o wypadku dotarło do służb poprzez system powiadamiania eCall [ZDJĘCIA]

2024-02-23 11:40:24(ost. akt: 2024-02-23 11:40:57)

Autor zdjęcia: KPP Braniewo

W czwartek 22 lutego około godz. 17:30 braniewscy strażacy otrzymali informacje o zdarzeniu drogowym z udziałem volkswagena.
Do zdarzenia doszło drodze powiatowej Podleśne – Gronówko gm. Braniewo. Kierujący volkswagenem stracił panowanie nad pojazdem i na łuku drogi uderzył w przydrożne drzewo. Kierowca nie odniósł obrażeń.

Na miejsce zdarzenia skierowano strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, strażaków ochotników z jednostki OSP Lipowina, zespół ratownictwa medycznego z Powiatowego Centrum Medycznego oraz funkcjonariuszy braniewskiej policji.

Powiadomienie o wypadku dotarło do służb poprzez system powiadamiania eCall, który znacząco przyśpiesza przyjazd podmiotów ratowniczych na miejsce zdarzenia.
eCall to bezpłatny, uniwersalny system powiadamiania ratunkowego stosowany w pojazdach dopuszczonych do ruchu w Unii Europejskiej.

W razie poważnego wypadku automatycznie wyśle odpowiednim służbom podstawowe informacje o zdarzeniu i zadzwoni na numer 112.

System eCall uruchamia się automatycznie na podstawie danych mogących świadczyć o poważnym wypadku, które pochodzą z czujników auta (wybuch poduszek powietrznych, czujniki przeciążeniowe itp.). Można też włączyć go manualnie za pomocą przycisku z napisem SOS.

Po aktywacji moduł eCall nawiązuje połączenie głosowe z najbliższym Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR), a dodatkowo wysyła najważniejsze informacje, takie jak:
• Współrzędne GPS samochodu i czas zdarzenia;
• Kierunek jazdy auta;
• Liczbę pasażerów z zapiętymi pasami;
• Numer rejestracyjny i numer VIN pojazdu;
• Dane techniczne samochodu (m.in. typ nadwozia, silnik i rodzaj paliwa);
• Rodzaj wywołania eCall (automatyczny czy ręczny).
KPP Braniewo