Elbląg: Osobno uczczą pamięć o Żołnierzach Wyklętych

2024-02-29 13:54:05(ost. akt: 2024-02-29 14:02:56)
Pamięć o bohaterach walczących o wolną Polskę powinna jednoczyć. Niestety, nie w Elblągu. Władze miasta i miejska opozycja osobno uczczą pamięć Żołnierzy Wyklętych.
W piątek 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym.

Niestety, pamięć o tych bohaterach, którzy prowadzili beznadziejny bój, w Elblągu, zamiast łączyć, najwidoczniej dzieli... Otóż 1 marca odbędą się dwie uroczystości — organizowane przez władze miasta oraz te organizowane przez miejską opozycję.

Na pierwsze na godzinę 12:00 pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej (ul. gen. Stefana Grota-Roweckiego / Skwer Rotmistrza Pileckiego) zapraszają Witold Wróblewski, prezydent Elbląga oraz Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej. W programie uroczystości: odegranie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej, przemówienia okolicznościowe, apel pamięci i salwa honorowa oraz składanie kwiatów.

Z kolei o godzinie 16:00, w tym samym miejscu odbędą się uroczystości, na które zapraszają elbląscy radni PiS. W programie: odśpiewanie Hymnu Narodowego, wystąpienia okolicznościowe i złożenie kwiatów.