Kościół pw. św. Pawła Apostoła w Elblągu zaprasza na koncert pasyjny

2024-03-05 09:06:56(ost. akt: 2024-03-05 09:08:18)

Autor zdjęcia: materiały organizatora

W niedzielę 17 marca o godz. 19 w kościele pw. św. Pawła Apostoła przy ul. Obrońców Pokoju 10 w Elblągu odbędzie się wyjątkowy koncert pasyjny.
Parafia św. Pawła Apostoła w Elblągu wraz z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół Muzyki zaprasza w niedzielę 17 marca na Wieczór Pasyjny.

W programie „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego w wykonaniu śpiewaczek operowych Magdaleny Poronin i Marceli Wierzbickiej-Opalińskiej z towarzyszeniem kwartetu skrzypcowego pod dyrekcją Marty Drózdy-Kulkowskiej.

Bilety na koncert można kupić w sklepiku parafialnym, zakrystii i kancelarii parafialnej.

Marcela Wierzbicka-Opalińska – ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. Hanny Michalak. Swoje umiejętności doskonaliła, uczestnicząc w seminariach wokalnych prowadzonych m.in. przez Olgę Pasiecznik, Hedwig Fassbender, Marka Rzepkę, Neila Shicoffa oraz Tomasza Koniecznego. Na scenie zadebiutowała partią Tatiany w operze Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego (XXII Bydgoski Festiwal Operowy). Ponadto wcieliła się w czołowe partie mozartowskie, takie jak: Pamina w „Czarodziejskim flecie”, Hrabina w „Weselu Figara” czy Donna Elvira w „Don Giovannim” (Kammeroper Rheinsberg). Wykonała partię Woglindy z opery „Das Rheingold” R. Wagnera z udziałem Tomasza Koniecznego i Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Michała Klauzy w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Również tam wzięła udział w prawykonaniu dzieła Jamesa Newtona Psalm 119 (Caph) z udziałem Polskiej Orkiestry Symfonia Iuventus pod dyrekcją Wojciecha Semerau-Siemianowskiego. W 2023 roku wzięła udział w prawykonaniu dzieł „Wiosna”, „Lato” Tomasza Szymusia w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie oraz wykonała partię sopranu w suicie wokalno-instrumentalnej „Światło Prawdy” Michała Lorenca w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Jest finalistką IV Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Nicolaja Ghiaurova w Modenie (2022), laureatką III Nagrody na VII Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie (2016), III Nagrody na X Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Złote Głosy”, III Nagrody oraz Nagród Specjalnych na V Konkursie Wokalnym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2015), III Nagrody oraz Nagród Specjalnych na I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Sosnowcu (2015). W latach 2015-2017 była uczestniczką Akademii Operowej (Program Kształcenia Młodych Talentów) działającej przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa kujawsko-pomorskiego.

Magdalena Poronin jest rodowitą inowrocławianką. Edukację muzyczną rozpoczęła jako 7-latka w klasie akordeonu prof. Tadeusza Bugajaka w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. Ukończyła ją w klasie śpiewu solowego dr hab. Małgorzaty Ratajczak w 2008 r. Z kolei Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy ukończyła w 2013 roku, w klasie prof. dr hab. Małgorzaty Greli. Jej debiut miał miejsce w 2011 r. w Filharmonii Pomorskiej podczas Koncertu Karnawałowego pod batutą Zygmunta Rycherta. W następnych latach koncertowała tam wielokrotnie. Między innymi brała udział w prezentacji tak znanych dzieł, jak „Msza koronacyjna” C-dur W.A. Mozarta w 2012 r. i „Stabat Mater” K. Szymanowskiego w 2015 r. W Operze Nova debiutowała również w 2011 r. podczas IV Operowego Forum Młodych rolą Volpina z opery „Aptekarz” J. Haydna. W 2012 r. kreowała tam rolę Babci w operze „Krótkie Życie” M. de Falli. W 2012 r. wzięła udział w nagraniu dla TV Trwam „Requiem” W.A. Mozarta oraz oratorium „Cierpienia Chrystusa” P. Pasternaka, które odbyło się w Bazylice św. Wincentego, a Pauolo w Bydgoszczy. W tym samym czasie zdobyła nagrodę publiczności na Festiwalu Akademii Muzycznych w Warszawie. W uznaniu osiągnięć w 2012 r. otrzymała stypendium ministra kultury. Magdalena Poronin jest dwukrotną finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego „Złote Głosy”, którego finał odbywał się na Zamku Królewskim w Warszawie oraz finalistką III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Mławie. Współpracowała z bydgoską Orkiestrą im. J. Straussa Marka Czekały, który prowadzi również Inowrocławską Orkiestrę Promenadową oraz z bydgoskim kwartetem Arte Con Brio, oraz Orkiestrą Wojskową w Elblągu. Była pedagogiem śpiewu solowego w Szkole Muzycznej I st. w Gąbinie (woj. Mazowieckie) a obecnie prowadzi klasę śpiewu solowego w Zespole Szkół Muzycznych im. K. Wiłkomirskiego w Elblągu.
Fot. materiały organizatora