Mury w Pasłęku doczekają się wzmocnienia

2024-03-13 13:57:46(ost. akt: 2024-03-13 14:26:36)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: arch. UM w Pasłęku

To dobra informacja dla miłośników historii i zabytków. Rusza remont kamiennych murów oporowych przy ul. Zamkowej w Pasłęku. Trwa przetarg na roboty budowlane, które mają na celu odnowienie i wzmocnienie istniejącej infrastruktury.
Kolejny fragment pasłęckich umocnień miejskich doczeka się renowacji. Jak poinformował Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka, planowane prace obejmują szereg działań, mających na celu przywrócenie pierwotnego stanu murów oraz zapewnienie ich trwałości na kolejne lata.

— W ramach zadania przewidziane są ręczne roboty ziemne w celu odciążenia murów oporowych, naprawa powierzchni licowych, oczyszczenie, nowe spoinowanie oraz zabezpieczenie. Ponadto, przewidziano wykonanie nawierzchni z kostki kamiennej pomiędzy murami a ulicą Zamkową, jak również naprawy powierzchni licowych dwóch umocnień skarp oraz wykończenie lica żelbetowego murku oporowego. Prace związane z wycinaniem i pielęgnacją istniejącej zieleni bezpośrednio przy naprawianych elementach mają zagwarantować estetyczny wygląd całego obszaru — opisuje włodarz miasta.

O prawo do wykonania prac przy murach starały się trzy firmy. Najwyższa oferta wyniosła 899 597 zł, natomiast najniższa 344 499 zł. Rozpoczęła się procedura oceny złożonych ofert, która doprowadzi do wyboru najlepszego wykonawcy prac. Całkowita wartość kontraktu oraz wybór wykonawcy zostaną ogłoszone w najbliższym czasie.

— Remont murów oporowych to ważne zadanie, mające na celu utrzymanie infrastruktury miasta w dobrym stanie oraz zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Przywrócenie dawnej świetności kamiennych murów oporowych to także krok w kierunku zachowania dziedzictwa historycznego Pasłęka. Mamy nadzieję, że prace przebiegną sprawnie i zakończą się sukcesem, przyczyniając się do poprawy atrakcyjności miasta oraz zwiększenia bezpieczeństwa jego mieszkańców — podkreśla burmistrz Śniecikowski.