W kilkunastu samorządach tylko po jednym kandydacie

2024-03-17 20:27:41(ost. akt: 2024-03-17 20:28:52)

Autor zdjęcia: gov

W kilkunastu samorządach w woj. warmińsko-mazurskim do wyborów na stanowisko wójta lub burmistrza zgłosił się tylko jeden kandydat - wynika z danych opublikowanych przez PKW. W tych samorządach lokalne komisje wyborcze jeszcze przez 5 dni czekają na potencjalnych kolejnych kandydatów.
Termin zgłaszania kandydatów na wójtów i burmistrzów minął w czwartek o godz. 16, ale tylko w tych samorządach, gdzie zgłosił się więcej niż jeden kandydat. W warmińsko-mazurskim nie ma samorządu, w którym nikt się nie zgłosił w wyborach na wójta lub burmistrza, ale w kilkunastu samorządach jest tylko jeden kandydat. W takich przypadkach gminna komisja wyborcza wzywa komitety wyborcze, poprzez rozplakatowanie obwieszczeń, do dokonania dodatkowych zgłoszeń kandydatów w terminie pięciu dni od dnia ich rozplakatowania.

Z danych opublikowanych na stronie PKW wynika, że w warmińsko-mazurskim jest kilkanaście samorządów, w których zgłosił się tylko jeden kandydat.

Tylko jedna osoba - póki co - zgłosiła gotowość objęcia urzędu burmistrza w miastach Braniewo na Warmii i w Orzyszu na Mazurach. "Ludzie doceniają to, że są przeze mnie poważnie traktowani, że ich sprawy są załatwiane +od ręki+ w takich sytuacjach, jak np. przepalona żarówka w latarni. Telefon komórkowy do mnie ma każdy mieszkaniec, ludzie dzwonią, gdy jest taka potrzeba, bo wiedzą, że ich poważnie potraktuję" - powiedział PAP burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski.

Jedna osoba ubiega się o stanowisko wójta m.in. w podolsztyńskiej gminie Dywity. Jest to obecny wójt Daniel Zadworny, który kończy pierwszą kadencję w samorządzie, ale wcześniej pracował jako zastępca wójta i urzędnik urzędu gminy i urzędu marszałkowskiego. "Moje wieloletnie doświadczenie samorządowe nie jest bez znaczenia ale myślę, że ludzie najbardziej docenili nasz specjalny program dla sołectw. Jako gmina dokładamy 2-3 razy tyle co sołectwo, jeśli opracuje i chce realizować projekt inwestycyjny" - powiedział PAP Zadworny.

Zarówno Zadworny, jak i Włodkowski przyznali PAP, że także radni z ich klubów nie mają konkurentów w wyborach. Obaj podkreślili, że "rozsądna, działająca dla dobra wspólnego rada, to podstawa do pracy dla samorządowca".

Tylko jeden kandydat zgłosił się póki co także do objęcia urzędu wójta w gminach: Płośnica w powiecie działdowskim, gminy Elbląg, Gronowo Elbląskie, gminy Kętrzyn, gminy Lidzbark Warmiński, Nowe Miasto Lubawskie, Biskupiec w powiecie nowomiejskim i gminy Kowale Oleckie.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – 21 kwietnia. (PAP)