Elbląg: 6 kwietnia święcenie biskupie ks. Janusza Urbańczyka. Papież Franciszek mianował go arcybiskupem i nuncjuszem apostolskim w Zimbabwe

2024-04-02 23:34:20(ost. akt: 2024-04-03 23:12:47)
Ks. prałat dr. Janusz Urbańczyk został nuncjuszem apostolskim w Zimbabwe

Ks. prałat dr. Janusz Urbańczyk został nuncjuszem apostolskim w Zimbabwe

Autor zdjęcia: Diecezja Elbląska

W sobotę 6 kwietnia, w katedrze św. Mikołaja w Elblągu odbędą się święcenia biskupie ks. Janusza Urbańczyka; papież Franciszek mianował go arcybiskupem i nuncjuszem apostolskim w Zimbabwe — poinformowały służby prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
Nowy nuncjusz apostolski w afrykańskim Zimbabwe pochodzi spod Elbląga, a seminarium kończył w Olsztynie. Ks. prałat dr Janusz Urbańczyk został ustanowiony przez papieża Franciszka nie tylko nuncjuszem, ale także arcybiskupem tytularnym Voli. To kolejny Polak w randze nuncjusza.

— Poznałem księdza Janusza, kiedy był jeszcze seminarzystą w Olsztynie. Był wówczas, pogodnym, młodym człowiekiem — mówi bp elbląski Jacek Jezierski.

— Później nasze drogi się rozeszły, bo ja pracowałem na Warmii, a on praktycznie cały czas od święceń był za granicą. Kontakty były tylko przy okazji jego krótkiego pobytu w Polsce — dodaje.

Papież Franciszek swoją decyzję ogłosił 25 stycznia 2024 roku. Ksiądz prałat Janusz Urbańczyk do tego momentu formalnie należał do duchowieństwa diecezji elbląskiej. Pochodzi z jednej z parafii tej diecezji. Urodził się w Krzyżanowie – Starym Polu na Żuławach Malborskich w 1967 roku. Liceum Ogólnokształcące ukończył w Malborku i tu zdał maturę. Studia teologiczne ukończył w Wyższym Seminarium Duchownym Metropolii Warmińskiej „Hosianum”.

Ksiądz Janusz Urbańczyk święcenia kapłańskie przyjął w 1992 roku w Elblągu z rak bp. Andrzeja Śliwińskiego. Po roku pracy na stanowisku kapelana biskupa elbląskiego wyjechał na studia w Rzymie. Wybrał prawo kanoniczne. Naukę uwieńczył doktoratem. W Papieskiej Akademii Kościelnej odebrał przygotowanie do służby w dyplomacji.

— Ksiądz Janusz był na wszystkich kontynentach poza Azją — mówi bp Jacek Jezierski. — Nuncjatury to rodzaj ambasad czy poselstw Stolicy Apostolskiej. Są w różnych krajach świata, niekoniecznie chrześcijańskich — dodaje.
Według komunikatu wydanego przez kurię elbląską nowo ustanowiony nuncjusz pracę jako urzędnik w przedstawicielstwach Stolicy Apostolskiej w rozpoczął 1997 roku. Kolejno w Boliwii, Słowacji, Nowej Zelandii, Kenii, Słowenii, w Nowym Jorku oraz w Wiedniu.

Od 2015 roku pracował jako stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy biurze Narodów Zjednoczonych i Agencjach Wyspecjalizowanych w Wiedniu był przedstawicielem papieskim przy: Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju Przemysłowego, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i Komisji Przygotowawczej ds. Całkowitego Zakazu Prób z Bronią Jądrową.

— Kadry do pracy w nuncjaturach przygotowuje Papieska Akademia Kościelna w Rzymie. Ci, którzy ukończą tę akademię, przechodzą wszystkie szczeble pracy w dyplomacji stolicy apostolskiej. Rozpoczynając od drugiego czy trzeciego sekretarza, a kończąc nawet jako nuncjusz. Każdy awans oznacza coraz bardziej samodzielne stanowisko — wyjaśnia bp Jacek Jezierski.

To kolejna papieska nominacja dla polskiego dyplomaty z Watykanu w ostatnim czasie. W grudniu zeszłego roku Franciszek mianował nuncjusza apostolskiego w Singapurze arcybiskupa Marka Zalewskiego pierwszym stałym przedstawicielem w Wietnamie. Nuncjusz apostolski to przedstawiciel papieża w danym kraju lub organizacji międzynarodowej. Jest najwyższym przedstawicielem Stolicy Apostolskiej w danym państwie.

Ranga nuncjusza odpowiada randze ambasadora, a w niektórych krajach, m.in. w Polsce, nuncjusz jest zwyczajowo dziekanem korpusu dyplomatycznego. Nuncjusz jest nie tylko dyplomatą Watykanu, który w jego imieniu prowadzi stosunki dyplomatyczne z lokalną władzą, ale także odpowiada za nadzór lokalnego Kościoła przed papieżem. Do jego zadań należy między innymi przedstawianie papieżowi kandydatów na biskupów.

— To ważne wyróżnienie i nowe zadania, które Kościół stawia przed ks. prałatem Urbańczykiem. Proszę o modlitwę w intencji arcybiskupa Janusza i misji, którą podejmuje — przekazał nam biskup elbląski Jacek Jezierski.

Nuncjuszem apostolskim w Polsce jest obecnie 59-letni arcybiskup Filipazzi z Włoch. Został mianowany przez papieża Franciszka w sierpniu 2023 roku, a w październiku objął placówkę w Warszawie.

Święcenia biskupie ks. prał. dr. Janusza Urbańczyka rozpoczną się o godzinie 11, a przewodniczyć im będzie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Biskup elbląski Jacek Jezierski podkreślił w komunikacie do wiernych, że serdecznie zaprasza do udziału w uroczystości święceń. — Proszę też o modlitwę w intencji nowego Arcybiskupa— dodał.

Stanisław Kryściński/ PAP