Osoby z niepełnosprawnościami: Nie chcemy być tłem dla polityków, chcemy by nasz głos był słyszalny

2024-04-05 15:38:43(ost. akt: 2024-04-05 15:39:22)

Autor zdjęcia: nadesłane

Ostatni dzień kampanii wyborczej owocuje w wiele konferencji prasowych i wydarzeń mających na celu promocję kandydatów na urząd prezydenta miasta Elbląga, a także kandydatów na radnych. Komitet Wyborczy Wyborców Pawła Rodziewicza – Nowy Elbląg piątkowy poranek poświęcił osobom, o których w całej kampanii wyborczej mowy było niewiele, a ich potrzeby wciąż rosną.
Liczna grupa przedstawicieli PSONI oraz WTZ wraz z opiekunami stawiła się na dworcu, by przedstawić swoje najpilniejsze potrzeby. Wśród nich przewijają się rzeczy tak podstawowe, jak udogodnienia związane z infrastrukturą, ale także kwestie mieszkań chronionych czy asystentury dla osób z niepełnosprawnością.

Komitet Wyborczy Wyborców Pawła Rodziewicza od początku rozmawiał ze środowiskiem, poznając potrzeby osób z niepełnosprawnością. Miejsce spotkania nie było przypadkowe, ponieważ czołowy kandydat z listy okręgu numer 5 Artur Pytliński w swojej wypowiedzi kładł nacisk na aspekt niedostosowania elbląskiego dworca PKP do różnego rodzaju niepełnosprawności. W swojej wypowiedzi zaznaczał także duże zaległości miasta w kontekście zadbania o studentów – „W okręgu numer 5 znajdują się dwie uczelnie wyższe. Elbląg nie jest niestety takim miastem studenckim, na jaki ma potencjał”. Akcentował, że potrzeba powrócić do współpracy miasta z uczelniami, tak by świadomie wykorzystywać potencjał młodych ludzi do tworzenia i realizowaniu wielu inicjatyw społeczno-kulturalnych. Ważne jest także wykorzystywanie prac dyplomowych studentów, którzy opracowują ciekawe rozwiązania dla Elbląga, a którymi miasto nie jest zainteresowane.

Jako kolejny punkt na liście postulatów dla okręgu 5 Artur Pytliński zwrócił uwagę na problem infrastruktury dworca – „brak wind na dworcu w XXI wieku jest skandalem, który trzeba naprawić” – podkreślał. Swój głos oddał samym zainteresowanym. Kandydat na urząd prezydenta miasta Elbląga Paweł Rodziewicz poprosił o zabranie głosu Panią Dominikę mamą 13-letniego Olgierda.

„Chciałabym, żebyśmy przestali być tylko dobrym tłem dla polityków. Liczę na to, że zaczniemy w końcu w Elblągu likwidować bariery, a sprawy takie jak: komunikacja, urząd, edukacja, konsultacje z rodzicami osób z niepełnosprawnością staną się codziennością. W Elblągu trzeba wiele zrobić, ta dostępność u nas jest fikcyjna. Terenowe koła w wózku mojego dziecka nie są po to, żeby jeździć po górach, ale żeby radzić sobie z infrastrukturą w naszym mieście. Liczę na to, że w Elblągu coś po wyborach się zmieni” – opowiadała Pani Dominika z synem Olgierdem.

Pani Kamila poruszająca się na wózku apelowała: „na dworcu brakuje mi windy i dostępności w dotarciu do dworca”. Pan Krzysztof pytał: „czy będzie możliwość jak najszybszego otwarcia i remontu WTZ razem z PDP (szkoła przysposabiająca do pracy) na ulicy Lotniczej, tak aby uczestnicy nie musieli przy budynku na ul. 1 maja zwłaszcza Ci na wózkach, aby nie musieli używać ciągle schodołazu”. Pan Wojtek pytał o to: „czy będzie przewidziana asystentura dla osób z niepełnosprawnościami?”.

Wykluczone osoby chcą, by ich głos był słyszalny. Wyruszenie w miasto i zmiana codziennego rytmu życia to dla nich ogromne wyzwanie. Z tego względu szczególnie prosimy o nagłośnienie ich potrzeb.

AP