Wybory samorządowe 2024. Oni zostali wójtami i burmistrzami w powiecie elbląskim

2024-04-08 14:34:58(ost. akt: 2024-04-08 21:09:31)

Autor zdjęcia: PAP

Nowe wyborcze rozdanie w powiecie elbląskim stało się faktem. Podobnie jak w powiecie braniewskim tak i w elbląskim nie obyło się bez niespodzianek. Wyniki wyborów samorządowych w powiecie elbląskim skutkują nie tylko debiutami i powrotami do polityki samorządowej, ale też brakiem zmian w gminach, w których ich mieszkańcy kolejny raz postanowili obdarzyć mandatem zaufania dotychczasowych włodarzy.
W Pasłęku Elżbieta Wasiuk już w pierwszej turze wyborów zdobyła mandat burmistrza, uzyskując 3 650 głosów, co przełożyło się na 52,11 proc. poparcia. Wygrała z obecnym wiceburmistrzem Markiem Sarnowskim, który zdobył 30,85 procent głosów. Dodajmy, że dotychczasowy burmistrz Pasłęka nie ubiegał się o reelekcję, chciał mandat burmistrza zamienić na mandat posła, jednak nie dostał się do Sejmu. Rezygnację z ubiegania się o kolejną kadencję tłumaczył w ubiegłym roku w rozmowie z nami osiągnięciem wieku emerytalnego. 59-letnia Elżbieta Wasiuk to wieloletnia dyrektor Zespołu Szkół w Pasłęku. Nie należy do partii politycznej.

W gminie Elbląg na kolejną kadencję został wybrany obecny wójt Zbigniew Tucholski. Swój głos oddało na niego 1 929 wyborców, co dało mu 84,02 proc. poparcia. Zbigniew Tucholski nie miał kontrkandydata, ale uzyskany rekordowy wynik jest potwierdzeniem zaufania mieszkańców gminy Elbląg do jego osoby. Zbigniew Tucholski wielokrotnie został laureatem plebiscytu Dziennika Elbląskiego na najpopularniejszego samorządowca.

W Markusach bez niespodzianek. Dorota Wasik została wybrana na kolejną kadencję. Zdobyła 957 głosów, czyli 56,23 proc. poparcia. Warto jednak podkreślić, że jej kontrkandydatka Agata Abramowska, znana z protestów rolniczych zdobyła 745 głosów, co dało jej 43,77 proc. poparcia.

W Młynarach wygrała dotychczasowa burmistrz Renata Bednarczyk. Uzyskała 1 260 głosów, czyli 71,39 proc. poparcia. Miała tylko jedną kontrkandydatkę Emilię Fiedor, na którą zagłosowało 505 osób, co przełożyło się 21,61 proc. poparcia. Ponieważ o fotel burmistrza Młynar walczyły tylko dwie osoby, już podczas kampanii wyborczej było wiadomo, że drugie tury wyborów nie będzie.

W Rychlikach również bez zmian. Na kolejną kadencję został wybrany dotychczasowy wójt Zbigniew Lichuszewski. Zdobył 993 głosy, czyli 78,75 proc. poparcia. O fotel wójta gminy Rychliki walczył jeszcze Bogdan Mazurek, który zdobył 268 głosów, czyli 21,25 proc. poparcia.

W Gronowie Elbląskim również bez niespodzianek. Dotychczasowy wójt Marcin Ślęzak został wybrany na kolejną kadencję. Zdobył 1346 głosów i uzyskał 88,61 proc. poparcia. Marcin Ślęzak nie miał kontrkandydata. 173 osoby nie chciały, aby ponownie został wójtem gminy Gronowo Elbląskie.

W Tolkmicku Magdalena Dalman będzie musiała pożegnać się z fotelem burmistrza. Do ratusza wraca Józef Zamojcin, były wiceburmistrz Tolkmicka. Uzyskał 1296 głosów, co dało mu 58,75 proc. poparcia. Innych kandydatów na urząd burmistrza Tolkmicka nie było.

W Milejewie będzie druga tura wyborów. O fotel wójta ubiegało się tutaj trzech kandydatów. W drugiej turze spotkają się ze sobą Mariola Sznajder (zdobyła 48,16 proc. poparcia) i Dariusz Dziąbkowski (uzyskał 28,59 proc. poparcia).

Również mieszkańców gminy Godkowo czeka druga tura wyborów. Tu o fotel wójta walczyło czterech kandydatów. W drugiej turze zmierzą się ze sobą dotychczasowy wójt Andrzej Bondaruk (zdobył 38,73 proc. głosów) i Konrad Dyl (otrzymał 29,84 proc. głosów).