Park za Młynem już po rewitalizacji [ZDJĘCIA]

2024-04-16 10:57:48(ost. akt: 2024-04-16 13:15:10)

Autor zdjęcia: EG

Tężnia solankowa, ścianka wspinaczkowa, pumptrack, park linowy i leżaki ustawione wzdłuż rzeki Baudy. Mieszkańcy Młynar mają powody do radości. Mogą już korzystać ze zrewitalizowanego Parku za Młynem. Na tę inwestycję czekali latami.
W październiku 2023 roku zakończono inwestycję, która była spełnieniem marzeń dużej grupy mieszkańców miasta i gminy Młynary. Mowa o Parku za Młynem. Przez wiele lat był to teren zaniedbany i pozostawiony sam sobie.

— Gdy tylko pojawiła się możliwość wykorzystania zewnętrznych środków finansowych, niewykorzystanych w projektach współpracy sąsiedzkiej przez partnera rosyjskiego, postanowiliśmy przeznaczyć je na rewitalizację Parku za Młynem — mówi Renata Bednarczyk, burmistrz Młynar, podkreślając, że rewitalizacja parku była jej marzeniem z dzieciństwa.

Na realizację inwestycji, która ostatecznie kosztowała 2,6 mln zł, władze Młynar nie miały jednak zbyt dużo czasu.

— Mimo iż na realizację prac mieliśmy bardzo mało czasu, bo jedynie cztery miesiące, a wyłonienie wykonawcy w postępowaniu przetargowym i realizacja inwestycji w tak krótkim czasie to zadanie karkołomne, podjęliśmy to ryzyko i wykonaliśmy prace mające na celu poprawę wyglądu i użyteczności tak pięknego miejsca — przekazuje burmistrz Młynar.

W ramach rewitalizacji Parku za Młynem wykonano rekreacyjne zagospodarowanie terenu w zakresie obiektów małej architektury, ciągów pieszo-jezdnych, alejek spacerowych, oświetlenia terenu i dozoru monitoringiem. Wykonawca na początku wykonał również szereg prac związanych z utrzymaniem zieleni.

W części zachodniej powstała tężnia solankowa, do której prowadzą zejścia wykonane z nawierzchni mineralno-żywicznej. W parku ustawione zostały również ławki oraz zestawy ze stołami, przy których mieszkańcy mogą odpocząć.

Dawna budowla żelbetowa została odremontowana i zamieniła się w ściankę wspinaczkową. Na terenie w pobliżu ścianki wspinaczkowej zostały wydzielone miejsca ogniskowe wraz z niezbędną architekturą ogrodową.

Nie zapomniano także o najmłodszych. W dalszej części parku powstał tor przeszkód oraz długo wyczekiwany pumptrack, na którym swoje umiejętności będą mogli testować i duzi, i mali. Nie zabrakło też leżaków ustawionych wzdłuż rzeki Baudy.

— W czasie Świąt Wielkanocnych wielu spacerowiczów wybrało to miejsce na wiosenny spacer. Niektórzy zapewne po raz pierwszy wybrali się w to miejsce. Dorośli już mogli skorzystać z leżaków ustawionych wzdłuż rzeki Baudy, dzieci zaś spędzały czas w parku linowym, na ściance wspinaczkowej i na pumptracku. Zrealizowana inwestycja przynosi wiele radości odwiedzającym park — cieszy się burmistrz Renata Bednarczyk.
EG