Wielbłądy na Warmii i Mazurach? Nietypowe zwierzę napotkane przy drodze

2024-05-07 15:25:37(ost. akt: 2024-05-07 15:25:38)

Autor zdjęcia: Bogaczewo Gmina Giżycko/Facebook

Województwo warmińsko-mazurskie gości w swoich lasach wiele różnych gatunków zwierząt, typowych dla tutejszego naturalnego środowiska. Do tego grona na pewno nie należą wielbłądy. Czy aby na pewno?
Jak bardzo musieli być zdziwieni kierowcy poruszający się trasą Bogaczewo-Strzelce, gdy w niedzielę (5 maja) na poboczu drogi ich oczom ukazał się... wielbłąd. O ile zdjęcie przedstawiające zwierzę, które jest bardziej charakterystyczne dla suchego i gorącego klimatu, może na początku wydawać się fotomontażem, to jest ono w stu procentach prawdziwe.

— Policjanci otrzymali dwa zgłoszenia od zaniepokojonych świadków, którzy zgłosili, że przy drodze na trasie Wilkasy-Strzelce pojawił się wielbłąd. Funkcjonariusze przybyli na miejsce, lecz nie zastali już tam zwierzęcia. Udali się oni jednak do pobliskiego mini zoo, gdzie właściciel potwierdził, że wielbłąd uciekł z zagrody i zostały wszczęte wobec tego zdarzenia odpowiednie środki — skomentowała mł. asp. Karolina Hrynkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Okazało się, że wielbłąd, o imieniu Bator należy do pobliskiego mini zoo w Wilkasach "ZOOEkipa Park Zwierząt". Mini zoo przekazało w swoim wpisie na portalu Facebook, pod jednym z postów profilu "Aktywne Giżycko", że zwierzę zostało spłoszone przez kierowców quadów podczas przeprowadzania na pastwiska. Wielbłąd został odłowiony i przetransportowany z powrotem do mini zoo w ciągu godziny od ucieczki.


Janusz Siennicki