Niesamowita zorza polarna na Mierzei Wiślanej rozpaliła internet [ZDJĘCIA]

2024-05-13 10:14:43(ost. akt: 2024-05-13 14:51:31)

Autor zdjęcia: źródło: NaMierzeje.pl / Krzysztof Jędrzejewski Photography

Majowa zorza polarna na Mierzei Wiślanej była niesamowitym spektaklem. Przyciągnęła na plaże dziesiątki obserwatorów i profesjonalnych fotografów. W sieci pojawiły się setki zdjęć i materiałów wideo.
Zorza polarna nad Bałtykiem rozpaliła internet. To zjawisko było widoczne nie tylko na północy Polski, ale także w innych regionach. Jednak to właśnie zdjęcia z plaży pełnej barw i świecących gwiazd robią największe wrażenie.

Według specjalistów tak wyraźnej i jasnej zorzy nie było nad Polską od ponad dwudziestu lat. Zorza polarna rzadko pojawia się na naszej szerokości geograficznej i często nie jest widoczna gołym okiem. Zjawisko zorzy polarnej jest normalne dla północnych części kontynentu, jednak tym razem można było ją obserwować nawet z… Afryki.
Fot. źródło: NaMierzeje.pl / Krzysztof Jędrzejewski Photography

Majowa zorza polarna na Mierzei Wiślanej była niesamowitym spektaklem. Przyciągnęła na plaże dziesiątki obserwatorów i profesjonalnych fotografów. Tym razem zapowiedzi okazały się w 100 proc. trafne – skala spektaklu na niebie przekroczyła wszelkie oczekiwania.

Czym jest zorza polarna?
Przyczyna zjawiska zorzy polarnej powstaje na Słońcu, które emituję w stronę Ziemi strumień naładowanych cząstek, czyli wiatr słoneczny. Kiedy na gwieździe dochodzi do „ponadplanowej” liczby rozbłysków, wyrzuca ona więcej takich cząstek. Cząstki po dotarciu w pobliże naszej planety zmieniają swój kierunek pod wpływem ziemskiego pola magnetycznego i poruszają się wzdłuż linii łączącej ziemskie bieguny.
Następnie cząstki wiatru słonecznego wzbudzają atomy w obszarach polarnych, „rozpalając” zorzowe światło. Barwa światła jest uzależniona od wielu czynników, takich jak choćby gazy, w których otoczeniu powstaje, czy wysokość jego powstawania.

Zorza polarna w pigułce
– zorza polarna jest zjawiskiem widocznym najwyraźniej w okolicach biegunów;
– zjawisko zorzy polarnej przynajmniej dwukrotnie zostało wywołane przez detonację ładunku jądrowego, grzejącego jonosferę;
– podczas występowania zorzy polarnej dochodzi do zaburzeń w emisji fal radiowych, a nawet całkowitej ich blokady;
– kolor zorzy zależy od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko. Na czerwono i na zielono świeci tlen, azotowe zorze świecą w kolorach purpury i bordo. Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej. [/highlight]