Podczas ćwiczeń żołnierzy 71. Batalionu Lekkiej Piechoty z Malborka na poligonie w Tczewie zaginął karabin wyborowy BOR

2024-05-14 09:31:55(ost. akt: 2024-05-14 09:35:32)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: WOT

Informację o zagubieniu karabinu wyborowego BOR jako pierwszy przekazał Onet.pl. Według ustaleń portalu, żołnierze 71. Batalionu Lekkiej Piechoty z Malborka wrócili z poligonu bez karabinu wyborowego BOR, którego używali podczas szkolenia na poligonie w Tczewie.
— Zajęcia zaczęły się w sobotę wieczorem, a zakończyły w niedzielę rano. Po powrocie do jednostki okazało się, że żołnierze zgubili jeden z używanych przez siebie karabinów. Już na terenie jednostki odkryto, że pokrowiec na tę broń był pusty — informuje Onet.pl.

Do sprawy w poniedziałek odniosło się Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak przekazał w oświadczeniu rzecznik prasowy DWOT ppłk Robert Pękala, 12 maja w Tczewie, po intensywnych ćwiczeniach dzienno-nocnych, stwierdzono zagubienie broni — karabinu BOR.

— Od momentu stwierdzenia zaginięcia żołnierze 7. Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej wzięli czynny udział w poszukiwaniach zagubionej broni w obszarze swoich działań z ostatnich godzin. Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie prowadzi obecnie Żandarmeria Wojskowa wraz ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego. Badane są także wątki o charakterze kryminalno-przestępczym, w których nie wyklucza się celowego zaboru mienia —podano w oświadczeniu.

Rzecznik DWOT podkreślił, że dowódca WOT pozostaje w stałym kontakcie ze służbami.

— Zapowiedział także rozliczenie winnych niedopełnienia obowiązku właściwego nadzoru nad sprzętem i pociągnięcie ich do odpowiedzialności — zaznaczył w oświadczeniu ppłk Robert Pękala

Żandarmeria Wojskowa i Służba Kontrwywiadu Wojskowego prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie zagubienia karabinu BOR — poinformowało Dowództwo Obrony Terytorialnej. Do zdarzenia doszło podczas ćwiczeń 7. Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.
red. DE/ PAP