Zakonnik został oskarżony o gwałty, pedofilię i wykorzystanie zależności wobec małoletnich. Sąd w Elblągu osądzi duchownego

2024-05-15 12:41:39(ost. akt: 2024-05-15 12:44:54)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

Zakonnik o. Polikarp N. został oskarżony przez prokuraturę o przestępstwa o charakterze seksualnym wobec małoletnich. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do sądu w Elblągu akt oskarżenia przeciwko duchownemu. Franciszkanin m.in. pracował w Sekretariacie Stanu w Watykanie i był współpracownikiem papieża Franciszka.
Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk poinformowała w środę, że do Sądu Okręgowego w Elblągu został skierowany akt oskarżenia w sprawie o przestępstwa o charakterze seksualnym — gwałt, pedofilię i wykorzystanie zależności wobec małoletnich.

— Postępowanie zostało zainicjowane zawiadomieniem Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zakonu, do którego przynależy oskarżony. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku została wyznaczona do przeprowadzenia postępowania w tej sprawie. Akt oskarżenia został skierowany do sądu 13 maja 2024 roku — dodała prokurator Wawryniuk.

Do czynów objętych aktem oskarżenia dochodzić miało w latach 2006–2016 w Polsce, ale też za granicą.

Jak podaje prokuratura, oskarżony miał dopuścić się zarzuconych mu przestępstw, wykorzystując zaufanie wynikające z pełnionej funkcji przewodnika duchowego.

Łącznie prokurator zarzucił oskarżonemu popełnienie 14 przestępstw na szkodę 4 małoletnich pokrzywdzonych. Większość zarzutów dotyczy czynów, w chwili których małoletni nie mieli ukończonych 15 lat.

Oskarżony nie przyznaje się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw. Przesłuchiwany w toku postępowania przygotowawczego odmówił złożenia wyjaśnień. Przebywa w areszcie.

Z zarzuconych oskarżonemu przestępstw najsurowszą karą zagrożone jest doprowadzenia podstępem do obcowania płciowego. Grozi za to od 3 do 15 lat więzienia. Takich czynów oskarżonemu zarzucono osiem.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jwr #3114710 15 maj 2024 21:54

    Dożywocie to sprawiedliwy wyrok !

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz