Braniewo: Nowy mural z herbem miasta

2024-05-25 18:06:39(ost. akt: 2024-05-25 18:14:18)

Autor zdjęcia: Tomasz Sielicki Burmistrz/fb

W Braniewie bogata historia miasta łączy się z nowoczesnością. Bo taka śmiało można nazwać powstanie nowoczesnej grafiki, nawiązującej do historycznego herbu Pierwszej Stolicy Warmii.
Burmistrz BraniewaTomasz Sielicki nie kryje zadowolenia z powstania ważnego muralu miejskiego, który ma na celu przywrócenie miastu jego bogatej i długiej tradycji heraldycznej. Podkreśla, że Braniewo, będące Pierwszą Stolicą Warmii, zasługuje na godne upamiętnienie swego dziedzictwa, dlatego przystąpiono do procedowania zmiany symboli miejskich.

Mural został stworzony przez utalentowanego artystę, Dimę Snorka, we współpracy z Inicjatywą Public Life. Projekt nawiązuje do historycznych herbów nadanych Braniewowi w 1637 i 1748 roku przez przywileje królewskie. Dodatkowe elementy graficzne oraz szczegółowe odwzorowanie herbu stanowią rzadkość w polskim krajobrazie miejskim. Braniewo, obok innych dawnych stolic Polski, jest jednym z nielicznych miast, które posiadały w swoim herbie królewskie korony, co czyni mural jeszcze bardziej wyjątkowym.

Przedstawiciele Inicjatywy Public Life podkreślają, że nowy herb miasta to nie tylko odbicie tradycji heraldycznej, lecz także symbol odradzania się historii i tożsamości lokalnej społeczności. Jest to istotny krok w przywracaniu autentycznego dziedzictwa Braniewa oraz hołd dla przodków i dumy miasta.

Nowy herb Braniewa został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Heraldyczną przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Został uznany za unikatowy w skali Polski, ze względu na użycie herbu wielkiego z trzymaczami i klejnotem, nawiązujący do królewskiej tradycji heraldycznej sięgającej XVII wieku.