Zakończyła się przebudowa portu rybackiego we Fromborku. Inwestycja nad Zalewem Wiślanym kosztowała 22 mln zł [ZDJĘCIA]

2024-05-29 16:06:02(ost. akt: 2024-05-29 20:10:07)
Według samorządowców, nowe otwarcie wód Zalewu Wiślanego po ukończeniu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to ogromna szansa na zwiększenie ruchu turystycznego

Według samorządowców, nowe otwarcie wód Zalewu Wiślanego po ukończeniu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to ogromna szansa na zwiększenie ruchu turystycznego

Autor zdjęcia: PAP

Celem przebudowy portu rybackiego we Fromborku było powiększenie basenu portowego i poprawa złego stanu konstrukcji hydrotechnicznych. Dzięki temu zwiększyła się liczba miejsc postojowych oraz poprawiło bezpieczeństwo żeglugi. Inwestycja nad Zalewem Wiślanym kosztowała 22 mln zł.
Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka ocenił podczas uroczystości związanej z zakończeniem prac w porcie we Fromborku, że jest to wielka szansa dla rozwoju turystycznego i zwiększenia potencjału gospodarczego miasta. Zaznaczył, że pięknie wyremontowane nabrzeża, tor podejściowy i wszystko, co się znajduje w porcie, będzie służyć tym, którzy z niego korzystają, osobom prowadzącym działalność rybacką i turystom.

Jak poinformował Urząd Morski w Gdyni, prace trwały od grudnia 2021 roku. Przebudowa została sfinansowana z budżetu państwa z Programu Inwestycji Budowlanych.

Celem przebudowy portu rybackiego we Fromborku było powiększenie basenu portowego i poprawa złego stanu konstrukcji hydrotechnicznych. Dzięki temu zwiększyła się liczba miejsc postojowych oraz poprawiło bezpieczeństwo żeglugi. W wyniku przebudowy poprawie uległy parametry użytkowe portu, w tym dopuszczalne obciążenie użytkowe, które teraz wynosi 20kN/m2 oraz dopuszczalna głębokość do -3,5 m. Wymieniono wyposażenia nabrzeży oraz nawierzchnię, przebudowano slip, a także poprawiono infrastrukturę techniczną w tym przyłącza, oświetlenie, hydranty.

Turyści wypoczywający na Mierzei Wiślanej odwiedzają Frombork i Tolkmicko, korzystając z białej floty. We Fromborku, mieście Mikołaja Kopernika i średniowiecznego zespołu katedralnego, port rybacki ma znaczenie gospodarcze i turystyczne.

Według samorządowców, nowe otwarcie wód Zalewu Wiślanego po ukończeniu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to ogromna szansa na zwiększenie ruchu turystycznego, białej floty, oraz próby wyjścia ze schematu jednodniowego pobytu turysty.