Na lotnisku w Gdańsku wyrobisz paszport tymczasowy. Został tam uruchomiony specjalny punkt

2024-07-08 11:16:29(ost. akt: 2024-07-08 10:12:24)

Autor zdjęcia: PAP/Łukasz Gągulski

W poniedziałek na terenie gdańskiego lotniska zostanie uruchomiony punkt wydawania szybkich paszportów tymczasowych — podał Pomorski Urząd Wojewódzki.
Punkt zlokalizowany w holu głównym lotniska zostanie otwarty w poniedziałek o godz. 9. Rzecznik prasowy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku Krystian Kłos poinformował, że paszport tymczasowy w punkcie będzie można otrzymać w konkretnych sytuacjach.

— Taki paszport może otrzymać osoba, która przed wylotem utraciła dokument tożsamości uprawniający do odbycia zaplanowanej podróży, zapomniała zabrać ze sobą dokument tożsamości wymagany do odbycia zaplanowanej podróży, przed wylotem zorientowała się, że posiadany dokument tożsamości utracił ważność lub okres jego ważności jest zbyt krótki do odbycia podróży do danego kraju oraz dysponuje ważnym biletem lotniczym na wyjazd zagraniczny — wyliczał.

Zaznaczył, że każdy przypadek ubiegania się o paszport tymczasowy w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy będzie rozpatrywany indywidualnie.

— Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu tymczasowego w punkcie na lotnisku powinna liczyć się z tym, że przedstawiona przez nią sytuacja może nie zostać zakwalifikowana jako wyjątkowa — dodał.

Punkt na gdańskim lotnisku czynny będzie od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30.

Punkty, w których można wyrobić paszport tymczasowy, działają na Lotnisku Chopina w Warszawie (został uruchomiony w kwietniu ub.r.) oraz na Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice (otwarty 1 lipca br.). Natomiast 17 lipca otwarty zostanie punkt na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach.

Jak podało MSWiA, paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 r. Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu. Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą.

PAP
Fot. PAP

Fot. PAP