Służba dla kraju i obywateli: Chętnych więcej niż miejsc. Przysięga wojskowa żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej w 16. Pułku Logistycznym w Elblągu [ZDJĘCIA]

2024-08-10 12:25:49(ost. akt: 2024-08-10 12:45:51)

Autor zdjęcia: EG

80 elewów dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło w Elblągu przysięgę wojskową. Było to już szóste takie wydarzenie w tym roku. Jak podkreśla dowódca 16. Pułku Logistycznego chętnych do służby jest więcej niż wolnych miejsc.
W sobotę 10 sierpnia 80 elewów dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło w Elblągu przysięgę wojskową. Uroczystości odbyły się na Bulwarze Zygmunta Augusta.

— To nie pierwszy raz, gdy wyszliśmy z przysięgą na miasto, niedawno było takie przedsięwzięcie na Placu Jagiellończyka, a dzisiaj Bulwar — ze względu na okres wakacyjny i zbliżające się Święto Wojska Polskiego. Chcieliśmy, aby mieszkańcy Elbląga zobaczyli, że jest tutaj 16. Pułk Logistyczny. Dziś większość składających przysięgę to mieszkańcy Elbląga — wyjaśnił płk Piotr Pankowski, dowódca 16. Żuławskiego Pułku Logistycznego.

I dodał: — Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa w 16. Pułku Logistycznym cieszy się wielkim zainteresowaniem. To już szósta edycja szkolenia podstawowego w tym roku, za każdym razem mamy więcej chętnych niż miejsc. Również na dalsze 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne zgłosiło się więcej chętnych osób, niż możemy przyjąć. Dużym zainteresowaniem cieszy się też służba zawodowa, tu także brakuje nam wolnych miejsc.

Z czego wynika tak duże zainteresowanie służbą w wojsku?


— Składają się na to czynnik ekonomiczny i czynnik stabilności oraz czynnik służby-pracy. Uświadamiamy początkujących żołnierzy, jaka jest różnica między służbą a pracą — zawód żołnierz to służba dla kraju i obywateli. Na duże zainteresowanie służbą z pewnością wpływa też coraz większa świadomość kształtowana podczas szkolenia podstawowego i specjalistycznego. Żołnierze podczas szkolenia specjalistycznego mają możliwość realizacji zadań w postaci wsparcia Straży Granicznej na naszej wschodniej granicy z Białorusią. Kobiety również są zainteresowane służbą w naszym pułku, akurat mamy stanowiska typowo dedykowane kobietom, ale w ciężkich pododdziałach gąsienicowych kobiety też doskonale dają sobie radę — stwierdził płk Pankowski.