Rok prezydenta Michała Missana. Czas na podsumowania, autopromocję i inwestycyjne pochwały
2025-04-02 17:48:10(ost. akt: 2025-04-02 22:34:04)
Zbliża się pierwsza rocznica prezydentury Michała Missana, a więc – jak można było się spodziewać – czas na podsumowania. Prezydenta, który zresztą i tak robi to na bieżąco, tym razem postanowili wyręczyć radni Koalicji Obywatelskiej. I trzeba im przyznać: wygląda to całkiem nieźle.
Od pierwszych dni kadencji Michał Missan zabrał się za realizację obietnic wyborczych. I co ważne – nie zwlekał. Krok po kroku, spokojnie, konsekwentnie – tak przynajmniej przedstawiają to samorządowcy z jego zaplecza politycznego. Elbląg rzeczywiście wszedł w 2025 rok z impetem, a budżet na inwestycje urósł do rekordowych rozmiarów. Jak wyjaśniła przewodnicząca Rady Miejskiej w Elblągu Grażyna Kluge, obecny budżet różni się znacząco od tego uchwalanego w grudniu – zwiększył się aż o 165 milionów złotych.
– Te pieniądze zostaną przeznaczone na blisko 50 inwestycji, które będą realizowane jeszcze w tym roku – zaznaczyła.
Przy okazji na ostatniej sesji przegłosowano dodatkowe środki na sport i kulturę. To ważny sygnał, bo choć prezydent Michał Missan konsekwentnie działa w sferze infrastruktury, radni przypomnieli, że miękkie inwestycje też się liczą.
– Pani przewodnicząca wspomniała o zwiększeniu środków na inwestycje – to fakt, ale równie ważne jest to, że jako radni wsłuchujemy się w potrzeby ludzi. Chodzi o to, żeby elblążanie, którzy uprawiają sport, działają w kulturze, mieli na to odpowiednie warunki i wsparcie – zaznaczył radny Antoni Czyżyk.
Inwestycje, inwestycje i… jeszcze raz autopromocja
Trzeba też uczciwie przyznać: prezydent lubi chwalić się swoimi dokonaniami. A jeszcze bardziej dba o to, by były one odpowiednio przedstawiane w mediach. Gdy tylko w przestrzeni publicznej pojawia się krytyka – czy to działań jego, czy miejskich spółek – niemal natychmiast rusza promocyjna kontra. I właśnie w tym duchu można odebrać wystąpienia radnych KO.
Antoni Czyżyk podkreślił, że rolą radnych jest nie tylko uchwalanie budżetu, ale też stała współpraca z prezydentem.
– Dlatego tu dziś stoimy jako radni – bo ta dobra współpraca z instytucją prezydenta po prostu działa. I mam nadzieję, że tak będzie również w przyszłości – przekonywał.
Nie zabrakło też konkretów, które już przecież dobrze znamy. Tomasz Budziński wskazał, że już niedługo mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowego basenu przy ul. Spacerowej, a w maju ruszy przebudowa nabrzeża przy biurowcu Porto Vista. W miejskim transporcie też sporo się dzieje. I też już o tym wiemy.
– Spełniamy obietnice: miasto kupi 10 nowoczesnych, klimatyzowanych tramwajów. Będziemy z nich dumni – mówił Budziński.
Elbląg przygotowuje się także do modernizacji ulic 13 Pułku i Nowogródzkiej, a po konsultacjach społecznych do projektowania ulicy Wschodniej. Zapewne i w tym przypadku plan wejdzie w życie niemal tuż po ogłoszeniu go w mediach. Oczywiście prezydent poinformuje o tym pierwszy, dopiero później zrobią to lokalne media. Nasza praca jest coraz trudniejsza, gdyż zazwyczaj nie otrzymujemy z ratusza konkretnych informacji jeszcze przed czasem.
Pogotowie, stadion lekkoatletyczny i medialny błysk
Nie tylko inwestycje drogowe znalazły się na liście sukcesów roku. Radny Karol Bidziński przypomniał, że po latach oczekiwań udało się uruchomić pogotowie stomatologiczne.
– Elblążanie są bardzo zadowoleni. Sprawdziłem to osobiście – zaznaczył.
W ramach programu „Maluch” miasto pozyskało ponad 1,2 mln zł na nowe place zabaw przy żłobkach, a w przedszkolu przy ul. Bema po modernizacji zabytkowego budynku powstanie aż 80 nowych miejsc żłobkowych – sfinansowanych z 9-milionowej dotacji. Na tym jednak nie koniec. W planach na 2025 rok znalazł się stadion lekkoatletyczny oraz inwestycje na stadionie przy ul. Agrykoli, są też środki na konserwację Galerii El.
Nie mogło zabraknąć też proekologicznego akcentu. Radna Karolina Śluz przypomniała o trwającej piątej edycji elbląskiego zielonego budżetu, którego pula została zwiększona do 100 tys. zł.
– To inwestycja w zdrowie mieszkańców, edukację ekologiczną i aktywność obywatelską – stwierdziła. – Wnioski można składać do 16 kwietnia – zachęcała radna, a informacja o zielonym budżecie tak jak inne dokonania elbląskiej władzy wybrzmiewa niemal wszędzie, gdzie to możliwe.
I tu dochodzimy do tego, co naprawdę wyróżnia tę prezydenturę – promocja, promocja i jeszcze raz promocja.
– Proszę państwa, środki na promocję miasta pan prezydent wykorzystuje w sposób, powiedziałabym, koncertowy i wzorcowy. Dzięki temu słyszy się o nas w całej Polsce. Mamy tu różne telewizje, mamy tu różne programy, które dzieją się na terenie naszego miasta – przyznała Grażyna Kluge.
Przewodnicząca Rady Miejskiej jest przekonana, że Elbląg staje się widoczny medialnie jak nigdy wcześniej.
– Wspominani jesteśmy we wszystkich możliwych masowych środkach przekazu. Gala Nagród Prezydenta też była takim działaniem i przykładem tego, że można zrobić coś nie na smutno, nie na szaro, tylko w anturażu, który odpowiada wielkości i znaczeniu tych ludzi, którzy zostali na gali nagrodzeni – powiedziała.
Co dalej? Rok prezydentury Michała Missana pokazuje, że ambicji nie brakuje, podobnie jak medialnej oprawy. Rada Miejska chwali, prezydent promuje, a mieszkańcy… będą oceniać. Jedno jest pewne – kampania inwestycyjna trwa, a kampania wizerunkowa nigdy się nie skończy.
EG
EG
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez