Sudoku to znana i lubiana na całym świecie łamigłówka, która teraz może umilić podróż pasażerom elbląskiej komunikacji publicznej. Podane w poszczególnych wierszach liczby symbolizują istotne daty z historii miasta. Atrakcyjne graficznie Sudoku na awersie Elbląskiej Karty Miejskiej łączy w sobie rozrywkę i edukację, dając możliwość poszerzenia wiedzy o własnym mieście.
Projekt nawiązuje do kolorystyki logotypu ZKM oraz do znanego miejsca jakim jest Katedra Św. Mikołaja. Pokazuje również nowoczesny tabor jakim dysponuje komunikacja miejska w Elblągu.
Historyczna pieczęć elbląska z kogą „świeci” nad zarysem starówki. Odbicie pieczęci w wodzie symbolizuje kanał elbląski. Kolorystyka projektu nawiązuje do logo ZKM w Elblągu.
Trzeba stawiać na młodzież, to właśnie od niej zależy przyszłość naszego miasta. Z założenia to właśnie ta grupa społeczna jest odbiorcą tego projektu. Już nigdy więcej EKM nie będzie zwykłą szarą kartą. Na drugim planie znajdują się charakterystyczne budynki naszego miasta. Kolorowe kleksy nawiązują do graffiti.
Kolorystyka jak najbliższa barwom elbląskiej komunikacji miejskiej. Zarys elbląskiej starówki oraz katedry św. Mikołaja - chyba najważniejsze znaki rozpoznawcze Elbląga. Na pierwszym planie na dole umieściłem tramwaj aby całość kojarzyła się właśnie z komunikacją miejską.
Niekwestionowanym atutem Elbląga jest Stare Miasto, dlatego jego zarysy ujęte zostały w projekcie jako główny motyw karty. Całość dopełnia lekkie i harmonijne przejście konturów elbląskiej starówki w trzy pasy, symbolizujące szlaki komunikacji miejskiej. Gra kolorów przedstawiona w projekcie jest również nieprzypadkowa – skala zieleni oraz odcień żółtego nawiązują do znanych i rozpoznawalnych barw elbląskiej komunikacji miejskiej.