Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

VIII Uczta Kultur Wschodu


2010-09-05 15:34:46 (ost. akt: 2010-09-06 12:08:38)

Autor zdjęcia: Piotr Kajmer

W sobotę (4 września) w Pasłęku odbyła się już ósma edycja "Uczty Kultur Wschodu". Impreza podobnie jak w latach ubiegłych zgromadziła na polanie w Parku Ekologicznym tłumy widzów.
— Dwie miejscowości w Polsce są dzisiaj szczególne. Jest to Pasłęk, bo jest Uczta Kultur Wschodu i jest to Łódź , bo jest mecz Polska — Ukraina — powiedział podczas inauguracji spotkania — ksiądz Andrzej Sroka — proboszcz parafii greckokatolickiej w Pasłęku. 
— Przychodzę tu, bo podoba mi się kultura wschodu, jest barwna i bardzo melodyjna — powiedziała nam młoda mieszkanka Pasłęka, która przyszła tu z koleżankami już po raz trzeci z rzędu. Nie bez znaczenia był dla nich fakt, że w jednym z zespołów prezentujących się na specjalnym parkiecie przygotowanym na polanie tańczyła ich koleżanka z mniejszości ukraińskiej w Pasłęku.Ósma pasłęcka Uczta Kultur Wschodu to wspólne przedsięwzięcie miejscowej Parafii Greckokatolickiej, koła Związku Ukraińców w Polsce , Burmistrza Pasłęka i miejscowego MOSiR-u. Jest to przede wszystkim prezentacja kultury ukraińskiej, ale nie tylko. W tym roku, w niedzielę, drugiego dnia festynu odbył się koncert muzyki bałkańskiej, żydowskiej i słowiańskiej w wykonaniu Klezmoret Trio. Pierwszego dnia wystąpili: Kałyna — dziecięcy zespół ludowy, wokalno - taneczny z Pasłęka, Dumka — zespół pieśni i tańca z Górowa Iławeckiego, młodzieżowy zespół z Górowa Iławeckiego Biłyj Bereh, Horpyna z Olsztyna, The Ukrainian Folk z Lwowa i gwiazda ósmej edycji: Mad Heads - bardzo popularny ukraiński zespół z Kijowa, grający mieszankę ska, reggae i ukraińskiego folku. W programie spotkania znalazły się też takie atrakcje jak: konkursy z nagrodami i degustacje regionalnych potraw.

Marta Hajkowicz


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ukrainiec #50934 | 77.254.*.* 9 wrz 2010 18:59

  będzie video ??

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Człek #50045 | 86.111.*.* 7 wrz 2010 21:42

  A gdzie polskie zespoły kresowe? Czy to multikulti czy ukraiński folklor tylko pod ukrytym "wschodu"? Czy ze Lwowa nie można polskiego zespołu wziąć? W końcu kultura Kresów to także polska kultura.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. OKSANA #49285 | 87.189.*.* 6 wrz 2010 17:02

  AZ SIE DUSZA RADUJE JAK NA TO PATRZE !!!!!!!!! POROSZE NAPISZCIE MI GDZIE MOGE KUPIC TAKKI WYSZYWANY RUCZNYK PROSZU !!!POZDRAWIAM

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz