Niedziela, 23 stycznia 2022. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Boże Ciało w Tolkmicku

2014-06-19 18:10:14 (ost. akt: 2014-06-19 18:17:41)

Autor zdjęcia: Mirosław Rydzewski

W Parafii Św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku Boże Ciało jest zawsze obchodzone bardzo uroczyście, z udziałem wielu członków naszej wspólnoty i gości. Tak też było i dzisiaj (19 czerwca).

O godz. 12:00 rozpoczęła się Msza Św. koncelebrowana, pod przewodnictwem naszego gościa - ks. Andrzeja Wujka, przełożonego Inspektorii Warszawskiej, który wygłosił również Słowo Boże. Po Mszy Św. uczestniczyliśmy w procesji eucharystycznej ulicami miasta. Można powiedzieć, że była to publiczna manifestacja naszej wiary.

Cztery ołtarze na trasie procesji od wczesnego ranka przygotowali tradycyjnie najbliżsi mieszkańcy miejsc ich ustawienia.
Monstrancję z Najświętszym Ciałem Pana Jezusa do poszczególnych ołtarzy nieśli: ks. Proboszcz Sławomir Szczodrowski, ks. Przemysław Solarski – wikariusz Inspektorii Warszawskiej, ks. Dariusz Machniak, ks. Inspektor Andrzej Wujek. Do kościoła wniósł ją ks. Proboszcz, udzielając przedtem błogosławieństwa naszemu miastu i jego mieszkańcom.
Ks. Sławomir Szczodrowski podziękował wszystkim mieszkańcom, którzy wykonali dzisiejsze ołtarze, księżom, służbie liturgicznej, orszakowi procesyjnemu, chórowi oraz tym, którzy udziałem w dzisiejszej uroczystości, potwierdzili przynależność do kościoła katolickiego.

Boże Ciało, to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Zostało ustanowione jako święto w 1264 roku przez papieża Urbana IV, a papież Jan XXII wprowadził je do kalendarza liturgicznego w całym Kościele. Obchodzi się je w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. 
Daniela Bukowska


Źródło: Artykuł internauty