Czwartek, 1 grudnia 2022. imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza

Czyszczą kilometry spoin, odnawiają setki cegieł

Jak do tej pory prace remontowe wieży katedralnej idą zgodnie z planem

Jak do tej pory prace remontowe wieży katedralnej idą zgodnie z planem

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

— Na ten moment mogę powiedzieć, że remont wieży prowadzimy zgodnie z planem i pierwsi chętni będą mogli podziwiać z niej widoki już w listopadzie — mówi ks. Stanisław Błaszkowski, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja. Obecnie trwa piaskowanie ścian elewacji wieży, a także czyszczenie i renowacja cegieł.

— Dopóki pogoda nam sprzyja, będziemy prowadzili prace przy elewacji. Często rynny się zapchały i podczas deszczu woda spływała po ścianach. Stąd jest wiele popękań. Trzeba zrobić kilka przemurówek i wzmocnić ściany — mówi Artur Przybyszewski, kierownik robót.


Cegły będą też piaskowane i oczyszczane.
— Część z nich wymaga renowacji, uzupełnienia, a niektóre są do wymiany — mówi ks. Błaszkowski. — Potem ustalimy, jaki mają mieć odcień, tak by wszystkie miały jednolity.


Trwają również prace w środku wieży. Tu robotników czeka bardzo żmudna praca.

— Do wyczyszczenia jest kilka kilometrów spoin między cegłami — mówi Przybyszewski.
Część starych, oryginalnych cegieł będzie eksponowana na poszczególnych poziomach wieży.
— To decyzja miejskiego konserwatora zabytków. Ale przedtem czeka nas mrówcza praca - wyczyszczenie ich ze smoły, którą są pokryte — mówi kierownik.


Zdaniem księdza Błaszkowskiego wszystko jest na dobrej drodze, by wieżę udostępnić dla zwiedzających w listopadzie, czyli zgodnie z zakładanym wcześniej harmonogramem. 
— Na ten moment mogę powiedzieć, że terminu dotrzymamy. Remont prowadzony jest tak, jak go zaplanowaliśmy — mówi.


Wieżę będzie można odwiedzać w godzinach 10 a 17. By podziwiać widok z 97 metrów będziemy musieli pokonać blisko 400 schodów.

— Ale nie każdy chce lub może wejść aż tak wysoko. Już na pierwszym poziomie wymienimy szyby z matowych na przezroczyste i będzie można podziwiać panoramę miasta. Powstanie tu również kawiarenka, oczywiście bez napojów wyskokowych — zapowiada ks. Błaszkowski.


Na najwyższy poziom jednorazowo będzie wpuszczanych dziesięć osób. A turystów "liczyły" będą bramki, podobne do tych na lotniskowych terminalach.

— Wstęp będzie przez pięć lat bezpłatny. Jednak idąc za przykładem Fromborka i innych kościołów planujemy wprowadzić opłaty za wstęp do katedry dla turystycznych grup zorganizowanych— mówi ks. Błaszkowski. 

daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mela #2103276 | 83.20.*.* 1 lis 2016 14:08

    Czyszczenie to zmudna robota, ja miałem do wyczyszczenia paredziesiąt metrów kostki brukowej do oczyszczenia. I chłopaki z http://czyszczenie.xlx.pl/ męczyli się trochę. Respekt za robotę

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz