Monitoring, boiska i parkingi. Osiedla zmieniają się za miliony

2014-10-15 07:05:00(ost. akt: 2014-10-14 17:39:22)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski


W odnowie osiedlowych terenów Sielance pomoże teraz unijna kasa. Na nowe place zabaw, siłownie na świeżym powietrzu, boiska i parkingi spółdzielnia dostała trochę ponad siedem milionów złotych. Dzięki tym pieniądzom powstanie też osiedlowy system monitoringu wizyjnego.


O unijne pieniądze na "Zagospodarowanie przestrzeni osiedlowej wraz z tworzeniem stref bezpieczeństwa" Elbląska Spółdzielnia Mieszkaniowa Sielanka wystąpiła już w 2009 roku. Pierwsze wieści nie były pomyślne.

— Uznano nas za "duże przedsiębiorstwo" i wniosek odrzucono. Oczywiście odwołaliśmy się. Nasz protest został uwzględniony, ale pieniądze były już podzielone. W 2010 roku znaleźliśmy się na liście rezerwowej. To dawało nadzieję, że jednak jakieś dofinansowanie otrzymamy — mówi Mieczysław Szałachowski, prezes ESM Sielanka.Czasu jest niewiele

Żeby nie tracić czasu, Sielanka zaczęła budować drogi, parkingi, boiska i place zabaw, sięgając tylko do własnej kasy. Do tej pory spółdzielnia wydała na ten cel 3 mln złotych. 

— Na początku września dowiedzieliśmy się, że w całości dostaniemy dofinansowanie, o które ubiegaliśmy się przed 5 laty. Ale rozliczyć się z niego musimy do połowy przyszłego roku! Gdybyśmy dopiero teraz przystępowali do robót, nie mielibyśmy żadnych szans na ich zakończenie w tak krótkim czasie — nie ma wątpliwości prezes.


Zgodnie z podpisaną już umową Sielanka dostanie 7 mln zł na rewitalizację połowy swoich osiedli (tylko tych wpisanych do "lokalnego planu rewitalizacji"). Są one usytuowane w obrębie ulic: Brzeskiej, Daszyńskiego, Robotniczej, Donimirskich, Jaśminowej, Różanej, Gwiezdnej, płk Dąbka, Plac Jagiellończyka, Uroczej i Fałata. Łącznie, zgłoszony do unijnego programu "Warmia i Mazury" projekt opiewa na trochę ponad 10 mln zł. Wszystkie przetargi są już ogłoszone.Na ziemi i pod ziemią

Prace obejmą przede wszystkim osiedle przy ul. Gwiezdnej. 

— Między innymi, powstanie tam więcej miejsc postojowych, usytuowanych - zgodnie z wolą mieszkańców - za szlabanami. Zadbamy też o to, żeby do każdego budynku mogły bez przeszkód dojechać pojazdy ratownicze — zapowiada Mieczysław Szałachowski.


Przy wieżowcach, stojących przy skrzyżowaniu ulic Pionierskiej i Robotniczej powstanie jeszcze jeden na tym osiedlu plac zabaw i dwa boiska. Na osiedlu Brzeska - Okrzei do dokończenia pozostało tylko uporządkowanie (usprawnienie) wjazdu na osiedle.

— To, co w efekcie - po zakończeniu prac - widzimy, czyli nowe place zabaw, boiska, parkingi, energooszczędne oświetlenie, drogi dojazdowe i piękna zieleń to tylko kropka nad "i" — podkreśla prezes. — Równie ważne jest to, co robimy pod ziemią: usuwanie kolizji z różnymi sieciami, naprawianie przyłączy itp.Czują się, jak u siebie

W ciągu najbliższego pół roku - co też zakłada projekt - do osiedlowego monitoringu ma być włączonych kolejnych ok. 100 kamer. Obecnie kamery strzegą tylko 50 szlabanów już zamontowanych na sielankowskich osiedlach.

— System osiedlowego monitoringu wizyjnego ma być oparty na kamerach cyfrowych wysokiej rozdzielczości z system rejestracji i szkielecie sieci światłowodowej o łącznej długości 15 km — zapowiada prezes. — Monitoringiem obejmiemy wszystkie parkingi, boiska i place zabaw na terenach objętych projektem.


Prezes podkreśla, że prowadzona od kilku lat rewitalizacja to nie tylko coraz ładniejsze otoczenie domów i poprawa bezpieczeństwa na osiedlach.

— Widzimy, że nasi mieszkańcy coraz bardziej czują się na osiedlach, jak u siebie: dbają o zieleń, nie zaśmiecają otoczenia, kierowcy parkują na terenach do tego przeznaczonych, a nie w przypadkowych miejscach. To jest tzw. wartość dodana do realizowanego przez nas projektu — podkreśla prezes.
gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Przypominam prezesikowi, ze.... #1508329 | 15 paź 2014 14:28

  ...zapomniał jeszcze więcej płotów nastawiać. Po trzy albo i więcej, płoty i szklabany, prezesiku.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. mieszkam w Sielance #1508130 | 212.160.*.* 15 paź 2014 10:19

  Na mieście mówią, że łatwo rozpoznać osiedla Sielanki, bo są zadbane. Widać gospodarza. I to mi się podoba:)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. mieszkanka - Sielanki #1508012 | 95.160.*.* 15 paź 2014 08:25

  Wniosek składany w 2009 r, prace częściowo wykonane i teraz rozliczenie? Fajnie. Przetargi - jakie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. pil #1507952 | 78.9.*.* 15 paź 2014 07:26

  zakrzewo ucz się

  odpowiedz na ten komentarz