Ponad 5 tysięcy bezrobotnych. Pracy więcej, ale wciąż za mało


2014-11-10 07:04:00(ost. akt: 2014-11-09 20:04:11)
PUP w Elblągu

PUP w Elblągu

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Na pierwszy rzut oka jest się z czego cieszyć: bezrobocie spada, rośnie liczba ofert pracy. Z drugiej strony, stopa bezrobocia w powiecie elbląskim - chociaż z miesiąca na miesiąc malejąca - wciąż jest alarmująco wysoka, o wiele wyższa od wskaźnika wojewódzkiego i ponaddwukrotnie większa od krajowego. 

Podczas swojej ostatniej w kadencji sesji, radni powiatowi zaznajomili się m.in. z analizą danych dotyczących bezrobocia w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku.Z miesiąca na miesiąc mniej

W styczniu stopa bezrobocia w powiecie elbląskim przekraczała 30 proc., w lutym nawet nieco wzrosła, ale z końcem czerwca było to już 27,3 proc. Dla porównania: stosunek bezrobotnych do zawodowo czynnych mieszkańców wynosił w tym czasie: dla województwa 19 proc., a dla kraju - 12 proc. 


— Na koniec września stopa bezrobocia w powiecie spadła do 25,6 proc. i wszystko wskazuje na to, że ten wskaźnik na koniec października nie będzie gorszy — mówiła Iwona Radej, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu, w piątek podczas sesji Rady Powiatu

W połowie roku, w rejestrach PUP widniało 12785 nazwisk (5414 w powiecie i 7371 w Elblągu), o 843 mniej, niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Liczba bezrobotnych mieszkańców powiatu elbląskiego spadła - w porównaniu z końcem czerwca ubiegłego roku - o 168 osób. W tym roku ta malejąca tendencja jest jeszcze bardziej widoczna.

— Tylko od stycznia do czerwca liczba bezrobotnych w powiecie elbląskim zmniejszyła się o 702 osoby — poinformowała Iwona Radej. Ekonomiści też bez pracy

Wśród bezrobotnych mieszkańców powiatu największą grupę (1625 osób) stanowią ludzie bez zawodu. Dalej plasują się robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (1148), sprzedawcy (990) oraz technicy i inny średni personel (466). Specjalistów w gronie osób bez pracy jest 280. Spadek liczby bezrobotnych nastąpił w 16 zawodach, w tym najwyższy wśród: stolarzy, sprzedawców, stolarzy meblowych, robotników budowlanych, robotników gospodarczych i murarzy. W 14 zawodach bezrobotnych jest teraz więcej. Wśród nich są m.in. rolnicy i ekonomiści.


— W tym roku zwiększyła się liczba ofert kierowanych do bezrobotnych, w tym, co cieszy najbardziej - liczba niesubsydiowanych miejsc pracy — podkreśliła pani dyrektor. 

Więcej ofert skierowanych zostało do przedstawicieli 24 zawodów, w tym najliczniej do: kosmetyczek, osób bez zawodu, monterów okien, operatorów urządzeń przetwórstwa drobiu.Decydują gimnazjaliści

— Wiem, że pasłęcki zakład ICC Sery od ręki mógłby przyjąć kilkadziesiąt pracowników, ale nie może znaleźć odpowiednich kandydatów. Czy nasze zawodówki i technika nie mogłyby kształcić w tym kierunku? — dopytywał się radny Jerzy Romanowski.

Okazało się, że powiat już podjął to edukacyjne wyzwanie.

— Od września chcieliśmy otworzyć w Pasłęku klasę dla przyszłych techników przetwórstwa mlecznego, ale młodzież okazała nikłe zainteresowanie tą ofertą — przyznała Gabriela Effenberg, naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Elblągu. — Jeszcze raz podejmiemy taką próbę, wcześniej starając się bardziej wypromować ten kierunek w gimnazjach. Na specjalistów z tej dziedziny czeka nie tylko pasłęcka mleczarnia, ale i inne zakłady tego typu. 

gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsztynianin #1539949 | 95.160.*.* 10 lis 2014 12:14

  sprawa jest prosta, zaczna placic wiecej to i ludzie do pracy sie znaja, placa malo wiec nikt za grosze nie chce pracowac, bo z zasilkow i na czarno maja wiecej

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. OKS #1539890 | 37.152.*.* 10 lis 2014 11:11

  Siemka. Duzo studentow jest u Nas placa im po 5 - 6 zl umowa zlecenie, o dzielo, na czarno i tak pozniej jest. Student zarobi 1000 zl, mama da 300 na zakaterowanie i hej. J.. Miejscowych Olsztyniakow takie jest podejscie.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. gość #1539782 | 79.186.*.* 10 lis 2014 09:14

  Bzdury, nie płacą ludziom to ich nie mają

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz