Sukces teatralny młodzieży z ośrodka w Kamionku Wielkim

2014-12-03 19:55:17(ost. akt: 2014-12-03 19:48:42)

Autor zdjęcia: MOW Kamionek Wielki

Ogromny artystyczny sukces odniosła grupa teatralna z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim podczas Ogólnopolskiej Scenie Prezentacji Artystycznych Realizacji „OSPAR 2014” odbywającej się pod koniec listopada na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Jest to impreza artystyczna, organizowana przez środowisko akademickie Warszawy dla placówek opiekuńczych, wychowawczych, poprawczych, socjoterapeutycznych i psychoprofilaktycznych z całej Polski.

W przeglądzie wzięło udział 30 placówek z całego kraju. Poziom tegorocznych prezentacji był bardzo wysoki, mimo to grupa teatralna z ośrodka w Kamionku Wielkim, tradycyjnie już znalazła się w ścisłym gronie laureatów tego przeglądu. Jury za spektakl „Zamach” w wykonaniu wychowanków MOW, przyznało im drugą co do rangi Nagrodę Główną ufundowaną przez Marszałka Sejmu RP Pana Radosława Sikorskiego.

Spektakl „Zamach” zrealizowany został w formie dramy teatralnej z muzyką wykonywaną na żywo. Na scenie muzykę wykonali wychowankowie: Krzysztof Fabich (perkusja), Robert Rutkowski (gitara basowa) oraz wychowawca Michał Basek (gitara prowadząca). Pozostali wychowankowie: Mariusz Talarowski, Mariusz Schielke, Patryk Alicki, Damian Wieczorkiewicz, Patryk Szczepański, Mikołaj Hyży, Mateusz Mejer, Marcin Buliński, Edward Kosiński i Oskar Kaczmarek wystąpili na scenie w rolach aktorskich. Narratorem był wychowawca Bogdan Płocheć. Należy podkreślić fakt, że wszyscy wychowankowie to debiutanci i wystąpili przed publicznością po raz pierwszy w życiu. Mimo to spisali się doskonale, co doceniło swoim werdyktem Jury.

W spektaklu „Zamach” młodzi aktorzy pokazali jak bardzo negatywny wpływ na grupę ludzi (społeczność) może mieć jednostka ludzka. Widz mógł zobaczyć jak jeden człowiek poprzez swoje chore ambicje, może zupełnie zdestabilizować prawidłowo funkcjonującą społeczność i odebrać jej tożsamość. Pojawia się zatem dla obserwatora ostrzeżenie i pewna refleksja, że jeżeli w porę społeczność nie potrafi przeciwstawić się autorytarnym ambicjom jednostki, to skutki tego mogą być dla niej tragiczne…

Reżyserami i autorami spektaklu byli wychowawcy: Bogdan Płocheć i Michał Basek.

Dyrektor MOW w Kamionku Wielkim Magda Dryl


Źródło: Artykuł internauty