Pętla Żuławska z tytułem przyjaznego brzegu

2015-02-24 19:02:59(ost. akt: 2015-02-24 19:07:56)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Twórcy Pętli Żuławskiej, czyli marszałkowie Warmii i Mazur oraz Pomorza wraz z partnerami, otrzymali Grand Prix Przyjaznego Brzegu i nagrodę Ministra Sportu i Turystyki. To najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana za działania na rzecz rozwoju turystyki wodnej w Polsce.
W uzasadnieniu werdyktu jurorzy napisali, że jest to wyraz uznania dla „koncepcji i jej realizacji, jako wzorcowego przykładu organizacji przestrzeni wodnej sąsiadujących regionów”.

– Rzeczywiście, Pętla Żuławska jest pierwszym sieciowym projektem turystycznym na polskich drogach wodnych, realizowanym w takiej skali i tak kompleksowym – mówił wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas odbierając nagrodę. – W ramach projektu przygotowaliśmy infrastrukturę turystyczną w delcie Wisły i na Zalewie Wiślanym, w którą zainwestowaliśmy prawie 90 mln zł. Dzisiaj, zaledwie dwa lata po ukończeniu inwestycji, w obszarze Pętli Żuławskiej już pływają turyści z Polski, Rosji, Ukrainy, zachodniej Europy, organizując spływy i rejsy. Czarterują i wypożyczają łodzie dwie firmy, w tym jedna z Niemiec. To świadczy o tym, że Pętla Żuławska jest udanym projektem.

Nagrody Przyjaznego Brzegu wręczane są podczas Targów Sportów Wodnych „Wiatr i woda” w Warszawie. Podobnie jak w latach poprzednich prezentowana była na nich Międzynarodowa Droga Wodna E70 i właśnie Pętla Żuławska.
– Często targi traktuje się jak sztukę dla sztuki, ale przypomnę, że właśnie na takich targach w Niemczech pozyskaliśmy firmę, która od roku czarteruje hausboaty w elbląskim porcie – mówi Jerzy Wcisła, dyrektor Biura Regionalnego w Elblągu. – Nasze stoisko, które od kilku lat organizujemy właśnie na łodzi typu houseboat, na czas targów staje się miejscem niekończących się spotkań z bracią żeglarską z wielu krajów. W tym roku jednym z ważniejszych tematów były przygotowania do Roku Wisły, współpraca na linii Loara - Wisła i nasze projekty związane z Elblągiem, Zalewem Wiślanym. Oczywiście wiecznie powtarzanym pytaniem była data otwarcia Kanału Elbląskiego po remoncie.

Nasz region i Elbląg ma w Polsce renomę silnego centrum działań na rzecz turystyki wodnej. Nim otrzymaliśmy Grand Prix, Nagrodę Przyjaznego Brzegu odbierał Jerzy Wcisła za działania na rzecz Zalewu Wiślanego, Kanału Elbląskiego i MDW E70 (2010 r.) oraz miasto Elbląg (2012).

W tym roku – oprócz Grand Prix – wręczono 14 Nagród Przyjaznego Brzegu. Dwie otrzymały przystanie z subregionu elbląskiego: miejska w Braniewie i w Suchaczu, prowadzona przez Roberta Wojtusiaka z małżonką.

Źródło: Dziennik Elbląski