Kolej Nadzalewowa ruszy ponownie? "Mamy nadzieję, że temat nie jest zamknięty"

2015-03-12 09:19:36(ost. akt: 2015-03-12 11:07:04)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

W obronie nieczynnej trasy kolejowej biegnącej nad Zalewem Wiślanym stanęli internauci. Projekt ożywienia trasy pod koniec ubiegłego roku wygrał głosowanie zorganizowane przez Centrum Zrównoważonego Transportu w Warszawie. — Nadal mamy nadzieję, że temat nie jest zamknięty i że ta trasa jeszcze wróci do dawnych lat świetności — mówi dzisiaj Kamil Zimnicki z elbląskiego PTTK. — Na bieżąco monitorujemy sytuację — zapewnia Krzysztof Rytel z CZT.
Ponad 10 mld euro - tyle pieniędzy Unia Europejska przeznaczyła na inwestycje kolejowe w Polsce. Przypomnijmy: z inicjatywy Centrum Zrównoważonego Transportu w Warszawie powstała specjalna strona internetowa Kolej 2022, na której m.in. specjaliści transportu kolejowego zaproponowali, ich zdaniem, najważniejsze projekty dla każdego z województw.

W woj. warmińsko-mazurskim jednym z nich był plan rewitalizacji trasy nadzalewowej między Elblągiem, Fromborkiem a Braniewem. Projekt wzbudził na tyle sporą sympatię internautów, że wygrał głosowanie. To jednak tylko sugestia dla urzędników, jakie są oczekiwania mieszkańców. Nie muszą ich brać pod uwagę. Tym bardziej, że jesienią ub. roku Polskie Linie Kolejowe, z powodu braku zainteresowania przewozami, wyłączyły z eksploatacji linię. Istnieje jednak możliwość wznowienia ruchu pociągów na podstawie umowy z zainteresowanym przewoźnikiem.

— Kolej Nadzalewowa to niewątpliwie jedna z większych atrakcji naszego regionu, dlatego też wspólnie z Pomorskim Towarzystwem Miłośników Kolei Żelaznych zapraszaliśmy do udziału w głosowaniu i poparcia tego projektu — mówi dzisiaj Kamil Zimnicki z elbląskiego oddziału PTTK. — Nadal mamy nadzieję, że temat nie jest zamknięty i że ta trasa jeszcze wróci do dawnych lat świetności, ułatwiając turystom poznawanie Wysoczyzny Elbląskiej i Zalewu Wiślanego — dodaje.

Projekt remontu kolejowej trasy nad Zalewem Wiślanym został przekazany do marszałka woj. warmińsko-mazurskiego.

— Doszło już do spotkania w tej sprawie. Mamy nadzieję, że samorząd spojrzy na niego łaskawym okiem — mówi dyrektor Centrum Zrównoważonego Transportu Krzysztof Rytel. — Rozmawialiśmy także o tym, że samorządowcy z warmińsko-mazurskiego przymierzają się już do rewitalizacji linii Braniewo-Olsztyn, ale naszym zdaniem koszt tej modernizacji jest mocno przeszacowany — dodaje.

Według szacunków Urzędu Marszałkowskiego na rewitalizację linii Olsztyn-Braniewo potrzeba ponad 200 mln zł. Specjaliści z CZT wskazują, że remont spokojnie może się zamknąć w kwocie 120 mln zł. Gdyby udało się tak zrównoważyć koszty, pieniędzy wystarczyłoby także na renowację trasy Kolei Nadzalewowej, która, według obliczeń CZT, w minimalnym zakresie wyniosłaby ok. 40 mln zł.

— Spotkanie było bardzo obiecujące. Przedstawiona przez nas koncepcja jest teraz rozpatrywana przez urzędników. Mamy jeszcze trochę czasu na to, by projekty kolejowe w kraju mogły ruszyć, dlatego na bieżąco będziemy monitorowali tę sprawę — zaznacza Krzysztof Rytel.

Czy Kolej Nadzalewowa odżyje? Nie wiadomo. Wiadomo tymczasem, że z inicjatywy Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei już 18 lipca planowany jest kurs pociągu turystycznego „Astronom” z lokomotywą spalinową na trasie Malbork-Elbląg-Frombork.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. rr #1706330 | 83.25.*.* 5 kwi 2015 07:32

  Kolej Nadzalewowa powinna jeździć od 28 Maja do 10 września

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. GOL #1706062 | 83.11.*.* 4 kwi 2015 16:11

  A o której godzinie wyjedzie pociąg 18 Lipca 2015 r. z Elbląga i po ile bilet

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. KIM UN YEST? #1696363 | 89.228.*.* 23 mar 2015 11:37

  Roczne utrzymanie Bronisława Komorowskiego i jego „dworu” pochłania niewiarygodną fortunę. Portal money.pl podliczył, że Komorowski jest czwartym najdroższym przywódcą Europy! Więcej niż Polacy na utrzymanie swoich przywódców płacą jedynie Włosi, Francuzi i Brytyjczycy. Szok! Prezydent Polski jest czwartym najdroższym w utrzymaniu europejskim przywódcą. A koszt jego utrzymania z roku na rok rośnie. Odkąd w 2010 roku został prezydentem, wydatki na głowę państwa wzrosły ze 156 do 178 milionów zł! Na co dokładnie przeznaczane są miliony z naszych podatków? Studnią bez dna jest Kancelaria Prezydenta, która zatrudnia prawie 400 osób. Miliony pochłania też utrzymanie nieruchomości, w tym biur i willi. Prezydent dofinansowuje także renowację zabytków, utrzymuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, wypłaca emerytury byłym prezydentom i finansuje produkcję odznaczeń. Sama pensja prezydencka to 14 tys. zł na rękę miesięcznie. Czy ktoś jeszcze pamięta o tanim państwie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Ha,ha... #1694864 | 89.229.*.* 20 mar 2015 20:17

  1. Przychodzi Tusk do wróżki: Droga Pani od ponad miesiąca śnią mi się tylko ziemniaki, co to oznacza? -Niestety nic dobrego, albo Pana na jesień wykopią, albo na wiosnę posadzą. 2.Jak nawet polski premier jedzie do pracy za granicę, to naprawdę w kraju źle się dzieje... 3.Mąż wraca z pracy do domu i zastaje zapłakaną żonę, która w nerwach pakuje swoje rzeczy do walizki. - Co ty wyprawiasz?! - pyta zaskoczony. - Odchodzę! Zdradziłeś mnie! - wykrzykuje żona i rzuca w niego plikiem zdjęć, na których widać jak uprawia on seks z kochanką. Mąż spokojnie i z opanowaniem przegląda zdjęcia po czym mówi do żony: - Kochanie, uspokój się! Wszystko się ułoży! Musimy tylko wyjaśnić, kto te zdjęcia zrobił i dlaczego chce zniszczyć nasze małżeństwo. 4.Wojna jest wtedy, kiedy rząd mówi ludziom, kto jest wrogiem. Rewolucja wybucha, kiedy ludzi sami zrozumieją, kto jest wrogiem. 5.4 czerwca 1989 upadła komuna. Upadła na cztery łapy. 6.Powódź nam niestraszna. Nasz rząd robi grube wały. 7.Późnym wieczorem w Warszawie bandyta w czarnej masce wyskakuje na chodnik przed dobrze ubranego mężczyznę i przykłada mu broń między żebra: - Dawaj swoje pieniądze! - żąda. Napadnięty odpowiada oburzony: - Nie możesz tego zrobić! Jestem posłem! - W takim razie - odpowiedział rabuś - oddawaj mi moje pieniądze! 8.Polityka prorodzinna polskiego rządu jest prosta - "Pierd*lcie się!". 9.Rząd ma nowy pomysł na zdecydowana walkę z bezrobociem: nowe tanie połączenia lotnicze z Anglią. 10.Następnym po Unii Europejskiej laureatem Pokojowej Nagrody Nobla będzie Biedronka - za powstrzymywanie niepokojów społecznych niskimi cenami bułek.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. A.Duda dziś w TRWAM #1689697 | 89.228.*.* 14 mar 2015 16:29

   Dziś o godz.18.15 w Rozmowach niedokończonych w TV Trwam wystąpi jako gość A.Duda.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (10)