Na Dębicy wkrótce zabraknie miejsc. Gdzie w Elblągu będą chowani zmarli?

2015-05-19 11:46:00(ost. akt: 2015-05-19 12:10:49)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Co roku w mieście chowanych jest około tysiąca osób. Przez minione 41 lat spoczęło na Dębicy 37 tys osób. Miejsca wystarczy jeszcze tylko dla 10 tysięcy zmarłych. 
Gdzie w Elblągu powstanie nowy cmentarz?
Trzy nowe kwatery (które wystarczą mniej więcej na półtora roku) mają powstać jeszcze w tym roku. Miasto poszukuje właśnie wykonawcy, który podejmie się rozbudowy cmentarza, w tym wybudowania dwóch kolejnych kolumbariów.
— Obecnie wolne mamy trzy i pół kwatery. Organizując kolejne miejsca pochówku, coraz bardziej oddalamy się od bram wejściowych. Wiele osób narzeka już na znaczną odległość, jaką muszą pokonać, żeby dojść do grobu bliskich. Niestety, nowe kwatery będą jeszcze dalej od wejścia... — przyznaje Andrzej Dratwa z Zarządu Zieleni Miejskiej, administrujący elbląskimi cmentarzami.

Od 10 lat elblążanie mogą też chować urny z prochami swoich bliskich w kolumbariach. Wszystkie nisze w "starych" kolumbariach są już zajęte. W nowo wybudowanych dwóch kolumbariach, tzw. północnych, zajętych jest 8 nisz. Rozpisany właśnie przetarg obejmuje, m.in. budowę dwóch kolejnych, dwustronnych (po 24 nisze) kolumbariów w tym miejscu.


— Rozważane są dwie lokalizacje budowy nowego cmentarza komunalnego w Elblągu: przy ul. Wschodniej - na zachód od nowej części cmentarza Dębica oraz w sąsiedztwie dawnej wsi Stagniewo — informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy elbląskiego ratusza.


Już w ubiegłym roku rozpoczęły się badania geologiczne terenów, wstępnie typowanych pod przyszły cmentarz. Wykonująca je firma ma czas do 30 września na przekazanie miastu wyników swoich prac.
gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. observer #1737381 | 78.88.*.* 19 maj 2015 16:18

    To co ? Należy się spieszyć ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz