Poniedziałek, 29 maja 2023. imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Kultowe miejsca PRL. Zdjęcia naszej Czytelniczki z basenu na Spacerowej. "Spędzaliśmy tu całe dni"

2015-06-27 08:00:00 (ost. akt: 2015-07-05 09:48:29)

Autor zdjęcia: Krystyna Opalińska

Proszę spojrzeć, jak fantastycznie spędzaliśmy tu czas — mówi pani Krystyna i wskazuje na zdjęcie, na którym grupka uśmiechniętej młodzieży się gimnastykuje. — Ta w środku, która robi szpagat, to ja. To był rok 1952. Byłam wtedy w liceum. Podczas wakacji całe dni spędzaliśmy na basenie przy ul. Spacerowej.


W ubiegłym tygodniu, w naszym cyklu „Kultowe miejsca Peerelu w Elblągu” pisaliśmy o kąpielisku miejskim przy ul. Spacerowej. Miejsce to, dzisiaj już nieczynne, nadal wzbudza w elblążanach wiele emocji. Swoimi wspomnieniami na temat basenu pod chmurką postanowiła się z nami podzielić Krystyna Opalińska, elbląska sportsmenka, która z aktywnego trybu życia nie zrezygnowała nawet w jesieni życia.


Pani Krystyna pływa od dzieciństwa. Na swoim koncie ma liczne sukcesy. Nic więc dziwnego, że kąpielisko miejskie, to miejsce wyjątkowo jej bliskie.

— Kiedyś w Elblągu życie sportowe kwitło — wspomina pani Krystyna. — Tu było wszystko, co potrzebne aby uprawiać sporty. Był żużel, był stadion, były pływalnie. To wszystko tętniło życiem. Wystarczy spojrzeć na stadion przy ul. Agrykola, który, prawdę mówiąc, do dzisiejszych czasów niewiele się zmienił. Teraz, tylko raz na jakiś czas coś tam się dzieje. Kiedyś od rana do wieczora trenowali tam zawodnicy, ćwiczyła młodzież... 


Takim wyjątkowym miejscem był basen przy ul. Spacerowej.

— Na Spacerowej działała amatorska sekcja pływacka, w której byłam. Zimą trenowaliśmy tam łyżwiarstwo. Był okres, gdy na kąpielisku spędzaliśmy praktycznie każdy wolny czas — opowiada pani Krystyna.

Nasza Czytelniczka ma kilkadziesiąt zdjęć, na których widać ją ze znajomymi na kąpielisku.

— To był świetny obiekt. Basen podzielony był na dwie części. Trenowaliśmy na tej głębszej, były nawet trampoliny — dodaje. — Na kąpielisku organizowano zawody pływackie, a zimą także łyżwiarskie. Świetne miejsce i świetny czas. Trochę szkoda, że obecna młodzież tak mało czasu poświęca na zajęcia sportowe, no i że nie ma już tego basenu.Basen przy ul. Spacerowej został zamknięty w 2012 r., po interwencji sanepidu w sprawie zanieczyszczonej wody. Od tamtego czasu obiekt niszczeje. W tym tygodniu pojawiła się informacja, że władze miasta upatrują możliwości jego ratunku poprzez wpisanie basenu do rejestru zabytków i pozyskania środków na jego rewitalizację. Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Elblągu w tej sprawie interpelował również radny Antoni Czyżyk.

— Prezydent nie ma takich planów — mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. — Chce natomiast ogłosić konkurs na koncepcję zagospodarowania tego terenu. Tak, żeby był on spójny ze znajdującym się obok Centrum Rekreacji Wodnej.Trwa nasz cykl „Kultowe miejsca Peerelu w Elblągu”. 
Przypominamy te, które w czasach Polski Ludowej były ulubionymi miejscami elblążan, te w których lubiliśmy spędzać czas, które widzimy przed oczami myśląc o czasach młodości, dzieciństwa. Do wspólnego snucia wspomnień zachęcamy również Czytelników. Czekamy na Wasze zdjęcia, opowieści i propozycje kolejnych miejsc. Można je wysyłać na adres e-mail: gazeta@dziennikelblaski.pl, prosimy w tytule majla napisać: kultowe miejsca peerelu lub tradycyjną pocztą na adres Dziennik Elbląski, ul. Rybacka 35, 82-300 Elbląg.
naj
Więcej artykułów z naszego cyklu: Kultowe miejsca Peerelu w Elblągu

Obrazek w tresciKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. oipolloi #1764841 | 80.53.*.* 29 cze 2015 10:32

    po co komu ten basen? Ludzie zaczynają inaczej spędzać czas. Są laptopy, tablety, smatfony...a dla chętnych blisko Kadyny, Suchacz i Mierzeja. Dajcie se spokój z tym stawkiem. Wyremontujcie lepiej jakąś salę sportową to korzyść będzie przez cały rok a nie przez miesiąc.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz

  2. ja #1764500 | 109.241.*.* 28 cze 2015 16:51

    Elbląg, ponad 100tys. miasto kiedyś z rangą miasta wojewódzkiego a obecnie szkoda mówić. Miasto nie ma nawet kąpieliska otwartego gdzie ludzie w lato mają spędzać czas, wstyd władze miasta, że nie ma nawet kąpieliska i władze o tym nawet nie myślą porażka .....

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz