Warmia i Mazury spięte światłowodem

2015-08-20 00:10:31(ost. akt: 2015-09-28 22:12:17)
Aleksander Jazdowski – główny specjalista ds. budowy i eksploatacji sieci w Departamencie Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego.

Aleksander Jazdowski – główny specjalista ds. budowy i eksploatacji sieci w Departamencie Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego.

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Podczas wtorkowego kongresu dziennikarzy, którego tematem był: Internet jako szansa wykorzystania potencjału Warmii i Mazur o dwóch projektach realizowanych przez Urząd Marszałkowski opowiedział Aleksander Jazdowski – główny specjalista ds. budowy i eksploatacji sieci w Departamencie Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego.
Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej to projekt realizowany przez warmińsko-mazurski samorząd, w ramach którego na Warmii i Mazurach powstaje nowoczesna szybka sieć światłowodowa. Wartość projektu to 327 milionów złotych. Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej to 2292 km światłowodu, 216 węzłów dystrybucyjnych i 10 węzłów szkieletowych na terenach, które dotąd były pomijane przez komercyjnych operatorów telekomunikacyjnych.

- Nasze województwo charakteryzuje taka topologia, struktura zabudowy i gęstość zaludnienia, że niektóre rejony były dotąd pomijane przez operatorów internetowych ze względu na małą atrakcyjność ekonomiczną – mówił Aleksander Jazdowski z Urzędu Marszałkowskiego w trakcie swojego wystąpienia. Projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo warmińsko-mazurskie jest realizowany w ramach Działania II.1 Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. W dniu 10 listopada 2011 roku po uprzednim zatwierdzeniu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości projekt uzyskał notyfikację pomocy publicznej w Komisji Europejskiej.

Po wybudowaniu sieci światłowody zostaną udostępnione komercyjnym dostawcom internetu, którzy dzięki temu będą w stanie przygotować ofertę dla osób, które będą zainteresowane korzystaniem z internetu w swoich domach. - Zainteresowanie wykorzystaniem sieci przez lokalnych operatorów jest duże. Otrzymaliśmy już wiele zapytań na temat warunków korzystania z powstających światłowodów. Sieci powoli zaczynają żyć, a dzięki temu internet dotrze do obszarów mniej zurbanizowanych na terenie województwa – mówi Aleksander Jazdowski.

Kolejną inicjatywą, o której opowiedział przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego jest strona chceinternet.pl. - Logując się na stronie internetowej możemy na interaktywnej mapie regionu oznaczyć swoje miejsce zamieszkania, w którym chcielibyśmy uzyskać dostęp do usług szerokopasmowych. Takie dane trafiają do operatorów sieci dostępowych, którzy mogą odpowiednio wykorzystać zidentyfikowany w ten sposób popyt w postaci inwestycji w sieć ostatniej mili. To inicjatywa naszego województwa. Jako jedyni wyszliśmy do naszych mieszkańców z możliwością zgłoszenia chęci podpięcia się do sieci. To nasz autorski projekt. Jak na razie mamy 1358 zgłoszeń na stronie chceinternet.pl – mówi Aleksander Jazdowski.

ez

Obrazek w tresci