Czwartek, 29 września 2022. imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Rocznica powstania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Uroczystości na poligonie. Zdjęcia!

2015-09-10 21:45:49 (ost. akt: 2015-09-10 22:15:15)

Autor zdjęcia: st. chor. Sławomir Tessar.

14 września przypada 96. rocznica powstania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Z tej okazji w środę na pasie taktycznym poligonu w Orzyszu odbyła się uroczysta zbiórka. Jak wcześniej informowało wojsko, nie planuje się żadnych obchodów tego święta w Elblągu.

- 2015 rok jest dla naszej dywizji czasem bardzo intensywnego szkolenia. Jednostki 16 PDZ uczestniczyły, uczestniczą i będą uczestniczyć w bardzo wielu ćwiczeniach i szkoleniach, w tym w większości z udziałem żołnierzy NATO. Jest to dla nas czas bardzo intensywnej i ciężkiej służby - informuje major Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu.

Tak też jest i we wrześniu. Ponad 3000 żołnierzy oraz ponad 700 jednostek sprzętowych z dowództwa i jednostek elbląskiej dywizji uczestniczy w ćwiczeniu taktycznym „TUMAK – 15”. Ćwiczenia zakończył się w minioną środę (9.09). Tego samego dnia, na pasie taktycznym orzyskiego poligonu, odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 96. rocznicy powstania PDZ.

- Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, m.in.: przedstawiciele instytucji centralnych, przedstawiciele wojewody i marszałka województwa warmińsko–mazurskiego, władz Elbląga i wszystkich miast garnizonowych oraz współpracujących z dywizją - informuje mjr Tuszyński.

W trakcie uroczystej zbiórki, po przyjęciu meldunku i przeglądzie pododdziałów przez dowódcę gen. dyw. dr Leszka Surawskiego, podniesieniu flagi państwowej, powitaniu przybyłych gości, wręczono wyróżnienia z okazji naszego święta.
- W swoim wystąpieniu dowódca 16 PDZ podkreślił olbrzymi wysiłek żołnierzy dywizji w trakcie szkoleń, ćwiczeń i realizacji zadań w 2015 r. - dodaje mjr Tuszyński.

Później odbyła się defilada sprzętu wojskowego z wszystkich jednostek elbląskiej dywizji, które brały udział w ćwiczeniach.
- Taka defilada wzbudziła wśród gości wielkie zainteresowanie i aplauz – zarówno sceneria jak i sprzęt bojowy zrobiły na widzach niezapomniane wrażenie - ocenia mjr Tuszyński. - Po uroczystej zbiórce zaprosiliśmy naszych gości na strzelnicę czołgową, gdzie mogli z bliska obejrzeć wszystkie jednostki sprzętu, którymi dysponują nasze jednostki wojskowe. Święto 16 PDZ już za nami. Część sił i sprzętu bojowego wraca do garnizonów, większość zaś rozpoczyna planowe szkolenie poligonowe.